Skaņas izolācija – koka ēkas kvalitātes rādītājs

0
449

Par koksnei piemītošajām skaņu pastiprinošajām īpašībām zina visi mūziķi, īpaši tie, kuri spēlē vijoli, ģitāru un kokli.

Ja koncerts tiks rīkots koka ēkā, būs vērojams skaņu pastiprinošs efekts, bet vai tas ir nepieciešams visās koka būvēs? Koksnei piemīt dabiska spēja pārraidīt vibrācijas – ja koku izmanto kā ēkas konstrukciju elementu, nenoblīvētas spraugas starp sienām un grīdām ievērojami paaugstina varbūtību, ka skaņas no ārpuses nonāks iekšpusē vai arī viegli izplatīsies no vienas telpas citā.

Tomēr bieži vien tie, kas nodod ekspluatācijā koka māju, akustisko izolāciju neveic, jo uzskata to par nevajadzīgu un, iespējams, dārgu. Izpratne par skaņas slāpēšanas nepieciešamību lielākoties parādās par vēlu. Kad tiek pamanīts, ka nemitīgi ir dzirdams troksnis no ielas, augšstāva dzīvokļa vai kāpņu telpas, kaut ko mainīt vairs nav iespējams.

Koka ēkā dzirdamo trokšņu kopumu nevar definēt kā īstu trokšņa piesārņojumu, taču tā ir viena no problēmām, ko ēkas iedzīvotāji uzskata par visvairāk traucējošo, tomēr projektētāji, celtnieki un arhitekti to bieži atstāj novārtā.

Triecienu skaņas, ko rada, piemēram, soļi vai krītoši priekšmeti, ir grūti paciešamas – pētījums, kas publicēts izdevumā The Journal of the Acoustical Society of America, apstiprina, ka tie ir visvairāk traucējošie trokšņi un var negatīvi ietekmēt veselību, izraisot bezmiegu un stresu.

Trokšņu veidi un koksnes īpašības

Koka ēkā uztvertie trokšņi ir dažādi:

  • soļu radītie trokšņi – tie ir, piemēram, iedzīvotāju soļi, arī trokšņi, ko rada mēbeļu pārvietošana vai, piemēram, bērna rotaļas ar bumbu augšstāvā;
  • gaisa vadītie trokšņi – cilvēkusarunas, mūzika vai televizora radītās skaņas;
  • strukturālie trokšņi – veļas mazgājamo mašīnu radītās vibrācijas, ierīču fona trokšņi, balsis un trokšņi, kas dzirdami pat blakus telpās;
  • akustikas un blīvējuma problēmas – tie ir ārējie trokšņi, ko rada garām braucošie transportlīdzekļi, laikapstākļi, piemēram, lietus u. tml.

Lai garantētu privātumu cilvēkiem, kuri dzīvo vai strādā koka ēkās, ir svarīgi novērst šādas situācijas:

  • skaņas izplatību no vienas telpas uz otru caur vertikālām sienām;
  • trokšņu/vibrāciju izplatību no bēniņiem uz zemāk esošajām telpām;
  • strukturālas skaņas izplatību pat starp tādām telpām, kas neatrodas blakus;
  • ārējo trokšņu iekļūšanu.

Koksne ir viegls celtniecības materiāls, un skaņas izolācija ir viens no galvenajiem veiksmīgas būvniecības izaicinājumiem.

Visu rakstu lasiet žurnāla Būvinženieris jūnija numurā (Nr.92).

Žurnālu ABONĒ ŠEIT vai https://abone.pasts.lv/
vai pa e-pastu [email protected].
Pērc – Preses servisa tirdzniecības vietās.