Skaņas izolācija – komfortam un veselībai

0
34

Droši vien nav neviena, kurš apšaubītu, ka nevēlams troksnis atstāj negatīvu ietekmi uz cilvēku veselību un pašsajūtu.

Troksnis var izraisīt dzirdes zudumu un miega traucējumus, ka arī samazināt produktivitāti. Par laimi, būvniecības tirgū ir risinājumi, kas palīdz ne tikai samazināt troksni, bet vienlaikus arī tā radīto negatīvo ietekmi uz veselību.

Troksnis negatīvi ietekmē cilvēku veselību

Kā norāda Pasaules Veselības organizācija (PVO), troksnis var ietekmēt cilvēku veselību, labklājību, produktivitāti un dabisko vidi. Apkārtējā trokšņa radītā negatīvā ietekme uz veselību ir otra lielākā pēc gaisa piesārņojuma. Saskaņā ar PVO datiem aptuveni 40% cilvēku vecumā no 12 līdz 35 gadiem var būtiski ietekmēt bīstams trokšņa līmenis, piemēram, atrodoties izklaides vietās. Turklāt kā veselībai bīstams tiek norādīts arī pilsētas satiksmes transporta troksnis. Ne vienmēr ir iespējams kontrolēt trokšņa līmeni, taču, būvējot vai atjaunojot ēkas un paredzot efektīvus skaņas izolācijas risinājumus ārējo nesošo konstrukciju izolācijai, problēmu var atrisināt.

Kā novērst troksni?

Efektīva skaņas izolācija ir svarīga jebkādas funkcijas ēkās, un tās uzdevums ir nodrošināt telpu akustisko komfortu un radīt ērtu un veselībai drošu iekšējo vidi. Aizsardzību pret troksni var nodrošināt ar ēkas iekšējo starpsienu konstrukciju un pārsegumu skaņas izolāciju.

Saskaņā ar LBN 016-15 Būvakustika Latvijā balsta konstrukciju skaņas izolācijas kvalitātes aprakstīšanai tiek izmantota A, B, C un D skaņas klašu sistēma. Dzīvojamo ēku jaunbūvēm ir obligātas C skaņas klases prasības. Rekonstruējamajām vai kapitāli remontējamām ēkām obligāta ir zemākā D skaņas klases kategorija.

Lai izvairītos no trokšņa, gan renovējot, gan būvējot jaunas ēkas, grīdu, ārsienu un jumta izolācijai ieteicams izmantot universālās akustiskās akmensvates plāksnes, kuras ne tikai labi absorbē troksni, bet arī izceļas ar ugunsizturību, mitrumizturību un nesakrīt starpsienas konstrukcijas iekšpusē.

Akmensvates izstrādājumi ir blīvi, tāpēc nodrošina labu akustisko kontroli plašā skaņas frekvenču diapazonā. Tie ir veidoti no savijušās iežu šķiedras ar gaisa starpām, un tādas struktūras šķiedras materiāls labi absorbē skaņas viļņus, ir lieliska skaņas izolācija un slāpē troksni. Vislabāk ir izmantot daudzslāņainas konstrukcijas, kurās skaņu absorbējošās kārtas mijas ar skaņu atstarojošām kārtām. Ļoti svarīgs ir arī starpsienu savstarpējais savienojums – savienojumu vietās ir būtiska skaņu izolējošu stiprinājuma detaļu, skaņu absorbējošu lentu izmantošana.

Risinājums – akmensvates izstrādājumi

Trokšņi mēdz būt divējādi – gaisa skaņas un trieciena trokšņi. Gaisa skaņas trokšņi izplatās, piemēram, skanot mūzikai, skaļi runājot, dziedot, darbojoties sadzīves tehnikai, taču visbiežāk sūdzības tiek saņemtas par trieciena trokšņiem, ko rada, piemēram, mēbeļu stumdīšana, soļi, bērnu skraidīšana, priekšmetu krišana u. tml. Lai no šādiem trokšņiem izvairītos, jāuzlabo mājokļa starpsienu skaņas izolācijas īpašības – pārsegumiem un sienām starp dzīvokļiem ir jāslāpē ne mazāk kā 60 dB troksnis, starpsienām starp istabām – ne mazāk kā 50 dB. Starpsienām un gaisa skaņas trokšņu izolācijai eksperti iesaka izmantot universālās, puscietās akmensvates plāksnes Superrock Premium. Šīs plāksnes ir piemērotas dažādu vieglu konstrukciju, ko neietekmē slodze, skaņas un siltuma izolācijai.

Arī tiem, kas vēlas izvairīties no trieciena trokšņiem, eksperti iesaka Steprock Plus akmensvates plāksnes, kuras ir izturīgas un ugunsdrošas. Šīs plāksnes var izmantot peldošo grīdu skaņas un siltuma izolācijai dažādu funkciju būvēs – dzīvojamajās un sabiedriskajās ēkās, viesnīcās, skolās vai slimnīcās. Izvēloties Steprock Plus izolāciju, nekādas lēkāšanas, staigāšanas vai mēbeļu stumdīšanas skaņas nav dzirdamas. Risinājumi, izmantojot šīs plāksnes, ir testēti gan laboratorijas apstākļos, gan praktiskos izmēģinājumos reālās ēkās, un tie izceļas ar lieliskiem akustiskajiem un skaņas izolācijas parametriem – Nacionālā tehniskā novērtējuma sertifikāts apliecina, ka šis izstrādājums tirgū ir vienīgais no akmensvates produktiem, kura efektivitāte ir apstiprināta ar izmēģinājumiem.

Māris Želvis, SIA Rockwool tirdzniecības vadītājs

Pārpublicēts no žurnāla Būvinženieris augusta numura (Nr.93).

Žurnālu ABONĒ ŠEIT vai https://abone.pasts.lv/
vai pa e-pastu [email protected].
Pērc – Preses servisa tirdzniecības vietās.

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit