Rīgā, Skanstē, vietā, kur satiekas Skanstes un Hanzas ielas, 13.oktobrī prezentēta zaļākā biroju kompleksa Verde pirmās kārtas būvniecība un par godu tam, iestādīti pirmie trīs pamatkoki jeb koki, kuri atradīsies uz ēkas piektā stāva plašās terases, informē projekta attīstītājs Capitalica Asset Management.

Verde pirmās ēkas spāru svētki norisināsies vēl šogad, bet būvniecība pilnībā noslēgsies 2022.gada jūnijā. Kopumā 30 000 m2 plašajos Verde birojos būs mūsdienīga, energoefektīva un zaļa vide produktīvam darbam vairāk nekā 3000 cilvēkiem. Verde attīstībā plānots investēt vairāk nekā 65 miljonus eiro.

Verde prezentācijas pasākums simboliski tika atzīmēts ar ilgtspējīgāko no pamatakmeņu stādīšanu, proti, pamatkoku stādīšanu podos, kurus ar ceļamkrāna palīdzību uzcēla uz ēkas piektā stāva terases. Uz tās pēc būvniecības noslēguma tiks izveidota 600m2 plaša bagātīgi apzaļumota zona atpūtai un darbam.

Pasākumā projekta attīstītājus pārstāvēja Verde investora un attīstītāja Capitalica Asset Management ģenerāldirektors Andrius Barštis (Andrius Barštys) un Verde komercdirektore Iveta Lāce, savukārt projekta izstrādātājus – Verde galvenais arhitekts Andris Kronbergs no ARHIS Arhitekti un Verde ainavu arhitekte Linda Zaļā no ZALA Landscape Architects. Pasākumā piedalījās Rīgas domes priekšsēdētāja vietnieks Edvards Smiltēns un projekta viena no finansētājiem Eiropas Investīciju bankas pastāvīgās pārstāvniecības Baltijas valstīs vadītājs Marko Frančini (Marco Francini).

“Mūsu mērķis un būvniecības plāns ir vēl šogad svinēt ēkas spāru svētkus un noslēgt Verde pirmās ēkas būvniecību nākamā gada pavasarī. Plānots, ka 2022.gada jūnijā varēsim uzņemt nomniekus un nodrošināt visus solītos labumus – plašu zaļo zonu gandrīz bezauto pagalmā un terasē, kas būs aprīkoti ar āra darba vietām,” uzsvēra Verde investors un attīstītājs, Capitalica Asset Management ģenerāldirektors Andrius Barštis.

“Viens no Eiropas investīciju bankas galvenajiem mērķiem ir veicināt ilgtspējīgu un iekļaujošu izaugsmi, vienlaikus apkarojot klimata pārmaiņas. Tā kā ēkas ir vieni no galvenajiem CO2 emitētājiem, ir būtiski iesaistīt šajā procesā nekustamā īpašuma nozari. Modernizācijai un inovācijām būs būtiska nozīme, lai sasniegtu Eiropas mērķi – klimata neitralitāti līdz 2050.gadam. Būvniecības nozarei ir svarīga loma Latvijas ekonomikā, un šī iemesla dēļ mēs esam priecīgi atbalstīt tādus ilgtspējīgus Latvijas projektus kā Verde, lai veicinātu turpmākus ieguldījumus videi nekaitīgā būvniecībā un pakāpenisku pāreju uz oglekļa neitralitāti,” klātesot komentēja viens no Verde projekta finansētājiem Eiropas Investīciju bankas (EIB) pastāvīgās pārstāvniecības Baltijas valstīs vadītājs Marko Frančini.

Verde jaunais komplekss ir būtiska investīcija pilsētai. Turklāt tas rada jaunas iespējas Rīgai piesaistīt augstas pievienotās vērtības starptautiskus uzņēmumus, jo komplekss pielāgots augstiem standartiem. Vērtīgi ir arī tas, ka šādi palielinās Rīgas atpazīstamība saistībā ar modernās un ilgtspējīgās arhitektūras attīstību, kontrastā, piemēram, vēsturiskajai jūgendstila un koka arhitektūrai,” iepazīstoties ar Verde projektu komentēja Rīgas mērs Mārtiņš Staķis.

Verde lieliski parāda to, kādai jābūt mūsdienīgai nekustamā īpašuma attīstībai – pārdomātai, funkcionālai, lietotājam draudzīgai, ilgtspējīgai un tādai, kas pilsētai palīdz virzīties pretī klimatneitralitātes mērķiem,” tā Verde projektu komentēja Rīgas investīciju un Tūrisma aģentūras direktors Rolands Bogdanovs.

Starptautiskie ilgtspējības eksperti, vērtējot Verde biroju kompleksu projektēšanas posmā, piešķīruši tam BREEAM Excellent sertifikātu, kas apliecina, ka Verde birojus būvēs, ievērojot visaugstākos ilgtspējības standartus. Ēkā tiks izmantota augstākā standarta apkures, ventilācijas un gaisa kondicionēšanas (HVAC) sistēma, ko vada iekštelpu klimata pārvaldības pieeja, izmantojot BMS (ēku vadības sistēma) un telpas termostatus. Turklāt, lai radītu pēc iespējas tīrāku gaisu, tiks uzstādītas tādas funkcijas kā gaisa mitrināšanas sistēmas, dzesējamās sijas (chilled beams) un CO2 sensori. Komplekss atbildīs gandrīz nulles enerģijas ēku jeb nZEB (nearly Zero Energy Building) standartam. Katrā Verde biroju kompleksa ēku piektajā stāvā ierīkos 600 m2 plašas zaļās terases ar simtiem augu un pat vairākiem 5m augstiem kokiem. Terasēs un zaļajā pagalmā, kas būs teju no auto brīvs, ierīkos desmitiem āra darba vietas. Verde kompleksā automašīnām, elektroauto un videi draudzīgiem transporta līdzekļiem – velosipēdiem un skrejriteņiem – paredzēta plaša pazemes stāvvieta ar piekļūšanu no Roberta Hirša ielas.

Verde biroju kompleksa būvniecībā investēs vairāk nekā 65 miljonus eiro, no kuriem 22 miljonus eiro kredītu piešķīra Eiropas Investīciju banka, kas apstiprināja finansējumu no cīņai ar klimata pārmaiņām paredzēto investīciju paketes. Projekta attīstītājs un investors ir Capitalica Baltic Real Estate Fund I, ko pārvalda Capitalica Asset Management.

Verde savu zaļo domāšanu iemieso godalgoto Latvijas arhitektu Andra Kronberga un Jāņa Zvejnieka (Arhis Architects) ilgtspējīgā un mūsdienīgā arhitektūras risinājumā, kuru iedzīvina ar A klases energoefektivitātes un gudro ēku pārvaldības risinājumiem. Verde īpašā atšķirības zīme būs gan uz 600 m2 plašām ar kokiem un augiem apstādītām terasēm katrā no ēkām, gan apstādījumiem bagātu un āra darba vietām aprīkotu pagalmu. Saskaņā ar jaunākajiem pētījumiem ir zinātniski pierādīts, ka relaksējošas terases, apstādījumi, vismodernākās gaisa ventilācijas sistēmas, viedais apgaismojums, gudri telpu izkārtojumi, dažādas ērtības un citi A klases pakalpojumi uzlabo labklājību un produktivitāti.

Capitalica Asset Management ir Lietuvas ieguldījumu fondu pārvaldes uzņēmums, kas attīsta un pārvalda komerciālos nekustamos īpašumus visā Baltijā. Fondi, kurus pārvalda Capitalica Asset Management, attīsta aktīvus vairāk nekā 43 tūkstošu m2 platībā un teju 80 miljonu eiro apmērā. Capitalica Asset Management ir SBA grupas uzņēmums, kas ir viena no Lietuvas lielākajām daudznozaru uzņēmumu grupām, kas strādā nekustamo īpašumu attīstības, mēbeļu, tekstilizstrādājumu un moduļu māju būvniecības nozarēs. SBA grupas sastāvā esošā nekustamā īpašuma attīstības kompānija SBA Urban Viļņā pārvalda biznesa ieleju Green Hall. Kauņā blakus SBA atjaunotajam Vienības laukumam ir attīstījusi biznesa centru BLC. SBA Urban ir attīstījusi arī industriālās ēkas – loģistikas centru Innovo logistika un mēbeļu sagatavju rūpnīcu Laminn.

SBA Urban Latvijā 2021.gadā iegādājies divus zemesgabalus: 7,3 ha zemesgabalā starp Rīgu un un Starptautisko lidostu Rīga lidostu plāno attīstīt augsto tehnoloģiju pilsētiņu, savukārt 3 ha zemesgabalā J.Čakstes gatvē 23, Daugavas krastā Pārdaugavas pusē blakus Dienvidu tiltam, plāno attīstīt komerciāla vai jaukta tipa apbūves projektu.