Solis pretī zaļākai būvniecībai

0
438

Zaļākām jākļūst visām nozarēm, arī būvniecība nav izņēmums, bet pateikt bieži vien ir vieglāk nekā izdarīt. Ar ko sākt? Kā organizēt darbus un kā parūpēties, lai materiālu atlikumi nonāktu nevis atkritumu konteinerā, bet tiktu pārstrādāti?

Viena no atbildēm ir programma ReStart, ko jau otro gadu Latvijā veiksmīgi realizē grīdas segumu tirgotājs Tarkett Latvija.

Pērnā gada nogalē Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija veikusi pētījumu par atkārtotu materiālu izmantošanu. Tā rezultāti liecina, ka lietotas tekstilpreces ir nozīmīgākā kategorija, kuras apritē ir iesaistīts visvairāk iedzīvotāju (40%), kamēr citās lietoto preču kategorijās iesaistīto iedzīvotāju skaits ir 8–24%, un viszemākais rādītājs ir tieši būvmateriālu un būvražojumu kategorijā – vien 8%. Minētā pētījuma dati ir nepārprotams signāls, ka par šo tēmu ir jādomā daudz plašāk.

Problēmu ar būvgružiem akcentē arī AS Lat-vijas valsts meži. Uzņēmuma pārstāvji neslēpj, ka mežos izgāzto atkritumu apjoms pēdējos gados ir nemainīgi augsts. Latvijas valsts meži gadā savāc vairāk nekā 2000 kubikmetru atkritumu. Lielākā daļa no tiem ir nešķiroti sadzīves atkritumi (70%), celtniecības atkritumi, t. sk. šīferis (20%), autodaļas, t. sk. riepas (10%).  Celtniecības atkritumos palielinās šīfera daudzums, jo tā nodošanai utilizācijai ir augstas izmaksas.

Arī noteiktais sods neattur no atkritumu izmešanas mežā – par atkritumu prettiesisku novietošanu paredzēts administratīvais sods fiziskām personām no 50 līdz 560 eiro, juridiskām personām – no 250 līdz 2800 eiro.

Programmas ReStart ideja nāk no Ziemeļvalstīm, tās lokomotīve ir Skandināvijas valstis, kas allaž īpaši aktualizē zaļās domāšanas idejas. No Zviedrijas kolēģiem šo ideju aizguvušas daudzas citas valstis, piemēram, Igaunija, Lietuva, Polija, Čehija, Slovākija un Ungārija.

Uzņēmums Tarkett pirms pāris gadiem arī Latvijā sācis realizēt globālo atpakaļnodošanas un pārstrādes programmu ReStart, kas nodrošina iespēju atdot pārstrādājamos grīdas segumus, lai uzņēmums tos varētu izmantot atkārtoti, radot jaunus produktus.

Pēc ruļļos esošu grīdas segumu ieklāšanas rodas atgriezumi, kas sasniedz aptuveni 10% no grīdas platības (atkarībā no telpas formas). Pēc grīdas ieklāšanas atgriezumus allaž bijis vienkāršāk izmest, jo pārstrādei bija pieejamas tikai dažas iespējas. Taču tagad ikviens Latvijas būvnieks pēc ieklāšanas pārpalikušos atgriezumus (linoleju, homogēno un heterogēno vinilu) vai lietotu grīdas segumu (paklājus un Tarkett homogēno vinila grīdas segumu) var atdot Tarkett uzņēmumam, lai to pārstrādātu. Tā ir vienkārša, izmaksu ziņā efektīva sistēma, un savākšana tiek organizēta ar vietējiem partneriem.

Visu rakstu lasiet žurnāla Būvinženieris jūnija numurā (Nr.86).

Žurnālu ABONĒ ŠEIT vai https://abone.pasts.lv/
vai pa e-pastu [email protected].
Pērc – Preses servisa tirdzniecības vietās.