Jauna sporta centra būvniecība Alūksnes novada pašvaldības plānos bija ierakstīta jau 2009. gadā, taču kopumā sapnis par to lolots teju 30 gadu. Beidzot šī iecere īstenota, un šoziem Alūksnē ekspluatācijā nodots mūsdienīgs, daudzfunkcionāls Izglītības un sporta centrs.

Jaunā būve tapusi investīciju projektā Izglītības un sporta centra izveide Alūksnes pilsētā ar atbalstu no Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas un Izglītības un zinātnes ministrijas. Projekta īstenošanas gaitā izbūvēta Alūksnes Sporta centra ēka un tās funkcionēšanai nepieciešamā infrastruktūra, nojaukts vecais sporta angārs, tā vietā ierīkojot auto stāvlaukumu, kā arī pārbūvēts Darba ielas posms. Sporta centrā ir sporta spēļu laukums basketbolam, volejbolam, florbolam un telpu futbolam, vieglatlētikas zāle – skrejceļi, sprinta, tāllēkšanas, augstlēkšanas un lodes grūšanas sektori –, kā arī džudo, spēka un vingrošanas zāles.

Apkārt ēkai pa perimetru izveidots gājēju ceļš, ierīkots arī plašs priekšlaukums ar apstādījumiem un labiekārtojuma elementiem, izbūvēts auto stāvlaukums centra darbiniekiem.

Jaunā sporta infrastruktūras būve ir nozīmīgs ieguvums mācību procesa nodrošināšanai, iedzīvotāju un sporta biedrību aktivitātēm un sporta sacensību organizēšanai Alūksnes novadā. Ēkas saimnieki ir Alūksnes Sporta skola, bet telpas sporta aktivitātēm varēs izmantot ikviens iedzīvotājs.

Darbus objektā veica SIA Monum, ēkas arhitektūras projektu izstrādāja SIA Arhitektūra un vide arhitektes Ivetas Lāčaunieces vadībā, būvprojekta autors ir SIA BM-projekts, autoruzraudzību veica SIA Arhitektūra un vide un SIA BM-projekts, bet būvuzraudzību nodrošināja SIA Būvuzraugi LV. Alūksnes Sporta centra logo un ēkas iekštelpu navigācijas dizainu izstrādāja dizaina birojs H2E, vidē to īstenoja drukas studija Impress. Būvdarbi tika sākti 2021. gada jūlijā, bet ekspluatācijā jaunā būve pieņemta šī gada janvārī. Objekta kopējās izmaksas ir 9 393 698 eiro bez PVN.

No pasūtītāja – Alūksnes novada pašvaldības – puses arhitekta uzdevums bija izveidot funkcionālu un estētiski baudāmu rezultātu, ņemot vērā vairākas tehniskajā specifikācijā noteiktās prasības, tostarp nepieciešamo galveno telpu platību, augstumu un prasības apdarei, nosacījumu galvenajā fasādē paredzēt energoefektīvas stiklotas alumīnija konstrukcijas ar noteiktu platību, ierobežojumus apdares materiālu izvēlē – fasādes apdarē neparedzēt profilētas tērauda loksnes.

SIA Arhitektūra un vide būvinženieris Gatis Grasis stāsta, ka «arhitektoniski telpisko risinājumu noteica būvniecībai izvēlētās teritorijas īpatnības – specifiskais novietojums, sarežģītais grunts stāvoklis un jo īpaši plānotā funkcija. Ēkas arhitektoniskajā risinājumā bija jāsavieno sportam raksturīgais dinamisms un askētiskā funkcionalitāte. Ēkas plānojumā vienotā trijstūra formā tika savienotas klasisku formu dažādu sporta veidu zāles ar tām pakārtotām telpām centrā. Kā simbols nepārtrauktai virzībai uz sasniegumiem tika veidots ieejas mezgls ar dinamiskām formām, kas kontrastē ar pamatapjomu. Sports ir izaicinājums, un arī sarežģīto formu un konstrukciju izveide bija liels izaicinājums gan būvprojekta izstrādes, gan būvniecības gaitā».

Foto – Alūksnes novada pašvaldības un SIA Arhitektūra un vide arhīvs

Visu rakstu lasiet žurnāla Būvinženieris aprīļa numurā (Nr.91).

Žurnālu ABONĒ ŠEIT vai https://abone.pasts.lv/
vai pa e-pastu [email protected].
Pērc – Preses servisa tirdzniecības vietās.