Maz tādu vietu Latvijā, kur nav jānostiprina grunts pirms jaunas būves celtniecības, un pietiekami daudz tādu objektu, kur jālabo irdenas pamatnes radīti iesēdumi agrāk būvētās ēkās, uz ielām un ceļiem.

Grunts nostiprināšanu ar mazinvazīvu, precīzi kontrolētu ģeopolimēru injekciju tehnoloģiju izmanto kompānija Uretek – uzņēmums, kura know-how pēc vairāku gadu desmitu pārbaudes un pilnveides pasaulē nu jau vairāk nekā piecus gadus pieejams Baltijas valstīs.

Metode palīdz pacelt nosēdušās betona grīdas, nostiprināt pamatus un izlīdzināt plātnes, izlīdzināt plaisas sienās un aizpildīt izskalotus dobumus zem infrastruktūras objektiem, stabilizējot un nostiprinot grunti. Īpaša tehnoloģija ir Power Piles – seklu ģeopolimēru pāļu ielikšana ekstrēmi irdenā gruntī, ļaujot izveidot pietiekami nesošu pamatu infrastruktūras objektiem.

Ģeopolimēru jeb augstas ekspansijas sveķu maisījumu injicē nestabilos grunts slāņos caur 12–14 mm atverēm, izmantojot bezšuvju caurules. Vispirms polimērs aizpilda dobumus, spraugas un kapilārus. Ķīmiskas reakcijas rezultātā tas izplešas, un nestabilais grunts slānis sablīvējas. Kā pēdējais etaps notiek apkārtējā grunts slāņa plastifikācija ar ģeopolimēru, izveidojot ap sablīvēto grunti plastifikācijas zonu. Procesa gaitā var pacelt konstrukcijas virs sablīvētās grunts.

Ģeopolimēru injekciju svarīgākās īpašības ir ātra materiāla izplešanās un sacietēšana, kas ietaupa darbam atvēlamo laiku. Turklāt tā ir ēku iemītniekiem vai infrastruktūras lietotājiem netraucējoša tehnoloģija, jo nav vibrācijas, mazāk risku veselībai un drošībai. Konstrukciju pacelšanu var izpildīt gan privātmājā, gan sabiedriskos, rūpniecības un infrastruktūras objektos.

Tehnoloģijas raksturo Uretek Baltic tehniskais direktors Jarmo Luhts (Jarmo Luht).

Kādas ir galvenās ģeopolimēru injekciju metodes priekšrocības?
– Darbu izpildes ātrums un nekādas vibrācijas vai citas ietekmes uz apkārtējo teritoriju vai ēkām. Ģeopolimēru ēkas pamatos vai zem infrastruktūras objekta var iepildīt, nepārtraucot darbu birojā, dzīvi mājā, turpinot izmantot ceļu, ielu, tiltu utt.

Vai tas ir katram būvniekam vai ceļiniekam paveicams uzdevums?
– Nē, injekcijas var labi un precīzi iepildīt tikai Uretek speciālisti. Pareiza ģeopolimēru iepildīšana apgūstama, pašam krājot pieredzi. Pirms uzticam mūsu darbiniekiem patstāvīgi veikt ģeopolimēru injekcijas, viņi apgūst iemaņas dažādās valstīs dažādu tehniķu uzraudzībā. Tas aizņem pusotru gadu, un tikai tad viņi var strādāt patstāvīgi. Dažādās metodes, ierīču un iekārtu lietošanu var apgūt tikai pietiekami ilgā un daudzveidīgā praksē.

Kā nosaka aizpildāmo dobumu apjomu un kontrolē rezultātu?
– Parasti katrā vietā ir brigāde ar diviem speciālistiem – viens strādā ar injekcijas iekārtām, otrs ar lāzerierīci kontrolē procesu.
Ekspertu skaits un kvalifikācija atkarīga no objekta specifikācijas – ja vajadzīgi eksperti ar speciālu pieredzi, aicinām tādus no Somijas, Zviedrijas, Anglijas. Parasti Uretek speciālisti veic ģeopolimēru injekciju un ar lāzeriekārtu pārbauda darba kvalitāti, un te arī svarīga pieredze.

Kā ģeopolimēru injekcijas atšķiras no līdzīgas betona maisījuma iepildes tehnoloģijas?
– Pasaulē šī tehnoloģija pazīstama 45 gadus, bet Baltijas valstīs to sākām izmantot 2015.gadā. Ģeopolimērs ir materiāls, kas izplešas un stabilizē grunti gan irdenajā vietā, gan apkārtējos slāņos. Betona maisījumi aizpilda tukšos dobumus, bet neizplešas blakus slāņos. Ģeopolimērs atrod visus brīvos iedobumus un aizpilda tos noteiktā rādiusā.

Cik precīzi var iepildīt ģeopolimēru?
– Tas atkarīgs no objekta vajadzībām. Visprecīzākais darbs manā pieredzē bija aizpildījums ar pusmilimetra precizitāti. Lāzeriekārta dod signālu pie robežas ap 0,5–1 mm. Tas atkarīgs no uzdevuma – ja strādājam ar grīdām (red. piezīme: betona grīdu pacelšana un līmeņošana), injekciju precīzi izpildīt vieglāk. Ja jāizlīdzina ielas plāksnes, piemēram, par diviem milimetriem, gaidām materiāla reakciju un papildus iepildām ģeopolimēru, līdz sasniegts vajadzīgais līmenis. Ja jāpaceļ ēkas pamati, vērojam visas būves reakciju un iespējamo kustību. Kad ēka paceļas, jāizlemj – vai tas ir pietiekami, vai materiāls jāiepilda vēl.

Kā nosakāt minimāli vai maksimāli vajadzīgo aizpildījumu?
– Lai stabilizētu grunti, dobumi un tukšumi vienmēr jāaizpilda ar maksimāli iespējamo tilpumu. Konstrukciju vai elementu pacelšana ir papildu ieguvums. Mēs nekad nesolām klientiem, ka pacelsim iegrimušu ēku sākotnējā pozīcijā. Varam to mēģināt, bet nekavējoties pārtrauksim ģeopolimēra iepildi, ja novērosim neparedzētu plīsumu, lūzumu vai citas nevēlamas pārmaiņas konstrukcijās. Tad ar īpašniekiem jāapspriež un jāvienojas, vai procesu vēl turpināt, vai mūsu darbs objektā ir pabeigts. Galvenais mērķis vienmēr ir stabilizēt grunti un apturēt konstrukciju iegrimi vai citādu pārvietošanos.

Vai procesu var izpildīt, neapturot ēku vai infrastruktūras ekspluatāciju?
– Ģeopolimēru injekcijas ir mazinvazīva metode, kas netraucē darbam ēkā vai satiksmei. Kad strādājam uz ielas vai ceļa, kontrolējam ne tikai dobumu aizpildīšanos gruntī, bet arī līdzās esošo infrastruktūru – komunikāciju kanālus un kabeļus, inženiersistēmas, cauruļvadus u.c. Vērojam arī apkārtējās ēkas un citus ielas elementus, lai nebūtu nevēlamu kustību vai pārmaiņu. Ir ļoti daudz detaļu, kas mums jākontrolē.

Kā izmantojami Power Piles – ģeopolimēru pāļi?
– Tā ir katram objektam individuāli pielāgojama metode, kam ierīces un detaļas sagatavojam iepriekš. Tā piemērota seklai grunts apgabala nostiprināšanai. Šie pāļi ir iepildīti arī astoņu metru dziļumā, tomēr parasti tos liekam ne dziļāk par 3–4 metriem. Power Piles izmanto ļoti irdenas grunts nostiprināšanai. Ja irdenā kūdrā vai grimstošās smiltīs mēģina iepildīt pamatu materiālu, tas izplūst, bet efekta nav, tikai velti tērē naudu. Tādā situācijā svarīgi noturēt materiālu noteiktās robežās. Power Piles apvalki ir tukšas kolonnas jeb zeķes, ko ievietojam gruntī un piepildām ar ģeopolimēru. Materiāls izplešas, aizpildot visu kolonnas tilpumu un paliekot vajadzīgajā vietā. Mazākās kolonnas izplešas līdz
400 mm, lielākās – līdz 1,5 metriem. Intervāls starp piepildītajām kolonnām atkarīgs no objekta īpašībām.

Kādi objekti jūsu pieredzē ir nozīmīgākie?
– Sarežģītākais un lielākais objekts bija Rīgas Doma baznīca, kaut arī darba procesa ziņā tas bija diezgan garlaicīgs. Parasti aizraujošākie ir mazākie objekti, kur negaidīti sarežģījumi var rasties burtiski vienā mirklī. Lielākie parasti ir arī dārgākie, kur risku novērtējums ir noticis pat vairākas reizes, tāpēc tur pārsteigumu parasti nav. Nesen pabeidzām darbu Jūrmalas notekūdeņu iekārtās, kas bija domāts kā viegls uzdevums, taču bija daudz negaidītu sarežģījumu. Injekciju procesu nevar apturēt, tas jāturpina, novērojot un pieņemot lēmumus pat nepilnas minūtes laikā.

Kā ģeopolimērs sadzīvo ar vēsturiskiem materiāliem?
– Vienmēr pirmais ir lēmums – vai atjaunojam vēsturisku ēku, vai arī atstājam to tādu, kāda ir. Ģeopolimēru injekcijas bija izvēlētas kā vismazāk invazīvās senajai Doma baznīcai. Darba procesā mēs neko nesabojājām, ģeopolimērs tika iepildīts stingri noteiktās vietās. Zem baznīcas ir cilvēku mirstīgās atliekas, kas bija jāsaglabā neskartas. Ģeopolimēru injekcijas vismazāk ietekmētu vēsturisko mantojumu, pat ja tās kaut kur izplūstu ārpus noteiktās vietas, iekapsulējot tuvākos slāņus. Ja tur urbtu, bojājumi varētu būt daudz lielāki. Mūsu metodes mazā ietekme bija lielākā priekšrocība vēsturiskās baznīcas atjaunošanai.

Kādas ir metodes izmaksas, salīdzinot ar citām tehnoloģijām?
– Tas ir atkarīgs no katra objekta vajadzībām. Galvenais ieguvums ar ģeopolimēru injekcijām ir ātrums. Ja var izvairīties no ēkas izvākšanas, darba pārtraukuma, mājas vai ielas ekspluatācijas pārtraukšanas, tas ir liels ieguvums pats par sevi. Naudas ziņā ir gadījumi, kad Uretek tehnoloģija ir dārgāka nekā citas, taču varam to izpildīt ātrāk. Līdz ar izvairīšanos no neērtībām, jo var turpināt strādāt un apdzīvot ēku vai teritoriju, tas ir dubults ieguvums. Pieskaitot to, mūsu tehnoloģija izrādās lētāka.
Ģeopolimēri ir dārgāka izvēle jaunai ēkai, piemēram, lielai noliktavai. Izdevīgāk ir izvēlēties parastus betona pāļus, nevis Power Piles. Uretek tehnoloģija ir vislabāk piemērota konstrukciju remontam un atjaunošanai.

Uretek – fakti

● 43 gadu pieredze ar vairāk nekā 100 000 pabeigtiem projektiem visā pasaulē.
● Nostiprina būvkonstrukcijas ar negraujošu metodi, kas sertificēta starptautiski.
● Inovatīva tehnoloģija ar progresīviem materiāliem un risinājumiem.
● Galvenie biroji – Helsinkos Somijā un Londonā Anglijā.
● Filiāles Ziemeļvalstīs, Baltijā, aptverot Ukrainu, Čehiju, Moldovu, Baltkrieviju, kā arī ASV, Ķīnā, Polijā. Franšīzes partneri un pārstāvniecības 54 valstīs.
● Darbojas Latvijā kopš 2015.gada.

Dainis Dronka, Uretek tirdzniecības vadītājs Latvijā
Attēli no uzņēmuma albuma

Žurnālu ABONĒ ŠEIT vai https://abone.pasts.lv/
vai pa e-pastu [email protected].
Pērc – Preses servisa tirdzniecības vietās.