Standartizētas renovācijas paketes

0
659
INDU-ZERO pilotprojekts. Renovācijas process objektā.

Ēku būvniecības sektors ir Eiropas Komisijas (EK) klimatneitralitātes ambīciju centrā. Renovācijas vilnis un zaļais kurss paredz divkāršot pašreizējo renovācijas tempu, vienlaikus nodrošinot lielākus energoresursu ietaupījumus, labāku dzīves kvalitāti ēku iemītniekiem, aprites ekonomikas un ekodizaina principu ievērošanu, kā arī mājokļa pieejamību.

Savukārt REPowerEU – jaunais Eiropas Savienības (ES) plāns straujai atkarības no Krievijas gāzes samazināšanai – uzsver enerģijas pieprasījuma samazināšanas un atjaunīgo energoresursu nozīmi ēku sektorā. Tomēr, neraugoties uz EK ambīcijām, dzīvojamā fonda renovācijas temps visā Eiropā joprojām ir ļoti lēns, renovācijas izmaksas pārāk augstas, tai pašā laikā īstenotie energoefektivitātes pasākumi ne vienmēr sniedz gaidītos ietaupījumus.

Latvijā aptuveni 94% no visām ēkām ir energoneefektīvas. Investēt to ilgmūžībā iedzīvotājus visbiežāk attur sarežģīts, birokrātisks un ilgs renovācijas īstenošanas un finansēšanas process. Renovācijas projektu caurskatāmībai trūkst sadarbības starp iesaistītajām pusēm, savukārt būvniecības kvalitāte ne vienmēr attaisno investīcijas. Lai arī pašvaldībām lielākoties ir sava stratēģija jautājuma risināšanai, plaša mēroga sistemātiska ēku renovācija joprojām netiek veikta. 

Renovācijas tempa kāpināšanai varam smelties iedvesmu no Nīderlandē testētas pieejas sistemātiskai mājokļu renovācijai, izmantojot rūpnieciski ražotus, standartizētus risinājumus, kas garantē daudz īsāku renovācijas laiku, zemākas izmaksas, kā arī videi draudzīgāku renovāciju. 

Jaunākie pētījumi un pilotprojekti kā perspektīvu risinājumu izceļ rūpnieciski izgatavotas renovācijas paketes(angļu val. – Industrial prefabrication solutions for building renovation). Rūpnieciski ražots renovācijas risinājums ir būvniecības metode, kas ietver konstrukciju projektēšanu un ražošanu rūpnīcā, nevis objektā, tādējādi nodrošinot procesa automatizāciju un būtiskus resursu ietaupījumus. Nokomplektējot renovācijas paketi rūpnīcā, tiek panākta labāka tehnisko risinājumu sinerģija, kas ļauj sasniegt augstāku energoefektivitāti.

Galvenā metodes priekšrocība ir samazināts būvniecības laiks (par 20–50%), kas ļauj samazināt izmaksas, arī nepieciešamo darbaspēku un enerģijas patēriņu. Pateicoties procesa automatizācijai, renovācijas paātrināšana nenotiek uz būvniecības kvalitātes rēķina, jo laika ietaupījumus sniedz automatizēts ražošanas process un standartizēts risinājums. Būtiska priekšrocība ir arī samazinātas neērtības iedzīvotājiem, kuriem nenākas ilgstoši dzīvot būvlaukumā. 

Visu rakstu lasiet žurnāla Būvinženieris oktobra numurā (Nr.88).

Žurnālu ABONĒ ŠEIT vai https://abone.pasts.lv/
vai pa e-pastu [email protected].
Pērc – Preses servisa tirdzniecības vietās.