
Dažādas modes tendences nosaka toni daudzās dzīves jomās, arī ēku būvniecībā, taču rodas pamatots jautājums – uz ko tās balstās?
Nereti glancēto žurnālu lapās pretī veras šķietami stilīgs risinājums ar modernām kāpnēm, kādas savā mājā gribētos ne vienam vien, bet nepateikts paliek aspekts par vides pieejamību un analīze par risinājuma trūkumiem.
Viens no ļoti svarīgiem jēdzieniem ir universāls dizains, bet aizvien Latvijā ir gana daudz piemēru, kur vides pieejamības jautājumi netiek risināti pēc būtības, bet tikai ķeksīša pēc.
Kvalitatīvas dzīves vides radīšana un vides pieejamība ir princips, saskaņā ar kuru būvniecības laikā tiek veidota vide. Vides pieejamība nozīmē iespēju jebkuram cilvēkam neatkarīgi no vecuma un fiziskām spējām brīvi un patstāvīgi piekļūt un pārvietoties vidē atbilstoši būves vai telpas funkcijai.
Pēc definīcijas universālais dizains nozīmē tādu produktu, vides, programmu un pakalpojumu izpildījumu, kurus, cik vien iespējams, visi cilvēki var izmantot bez pielāgošanas vai īpaša dizaina nepieciešamības. Tas ietver arī noteiktām personu ar invaliditāti grupām paredzētas atbalsta ierīces, ja tās ir nepieciešamas.
Vides un informācijas pieejamība tradicionāli nozīmē īpašu apsvērumu noteikšanu personām ar invaliditāti, savukārt universālais dizains un iekļaujošais dizains nozīmē, ka jebkurš produkts varētu būt noderīgs un ērti lietojams pēc iespējas vairāk cilvēkiem. Tas paredz domāšanas maiņu – nevis risināt pēc tam, bet darīt visu, lai šķēršļi nepastāvētu.
Praksē universālais dizains nozīmē īpaši rūpīgu pieeju arhitektūras un pakalpojumu dizaina izstrādei, ieviešanai un uzturēšanai. Precīza pieejamības risinājuma izstrāde un īstenošana veicina risinājuma iekļaujošo nozīmi.
Dažādos būvniecības normatīvajos aktos ir noteiktas minimālās prasības, kas jānodrošina, taču ne vienmēr noteiktais sekmīgi tiek īstenots. Bieži vien risinājumi nav lietotājam ērti un neatbilst universālā dizaina idejai.
Uzzini kādi septiņi pamatprincipi caurvij universālo dizainu – žurnāla Būvinženieris oktobra numurā (Nr.88).
Žurnālu ABONĒ ŠEIT vai https://abone.pasts.lv/
vai pa e-pastu [email protected].
Pērc – Preses servisa tirdzniecības vietās.