Studenti piedāvā idejas topošajai lidostas pilsētai “RIX Airport City”

0
496

Otrajā Latvijas Universitātes Biznesa, vadības un ekonomikas fakultātes (BVEF) un lidostas Rīga rīkotajā Mobility City Challenge 2022 hakatonā, kas notika 23. līdz 25.septembrim, piedalījās 105 studenti no sešām Latvijas augstskolām, piedāvājot idejas un risinājumus lidostas izvirzītajos darba uzdevumos. Sīvā konkurencē uzvarēja un 1000 eiro balvu, kā arī iespēju piedalīties sacensību fināla posmā Barselonā, Spānijā ieguva komanda RIX3027 – Lita Bogdanova, Beāte Monta Eihe (Banku augstskola), Rihards Mežiņš (LU) un Ridhan Parvendhan (RTU).

Lidosta Rīga hakatona dalībniekiem bija sagatavojusi trīs uzdevumus, kas saistīti ar lidostas nākotnes attīstības plāniem, tostarp topošās lidostas pilsētas RIX Airport City urbānā mobilitāte, lidostas pilsēta kā unikāls galamērķis un jaunas pasažieru pieredzes iespējas lidostā.

“Lielākā pievienotā vērtība lidostai no sadarbības ar jauniešiem bija ideju dažādība un fakts, ka šīs idejas un risinājumus piedāvā paaudze, kura būs nākotnes lidostas pilsētas lietotāji un iedzīvotāji. No praktiski īstenojamiem risinājumiem līdz vērienīgiem plāniem: jaunā paaudze saredz RIX Airport City kā vietu inovācijām un modernām tehnoloģijām, vienlaikus apzinoties, cik svarīga ir arī sociālā ilgtspēja, sadarbība un kopienas sajūta,” gandarījumu pauž lidostas Rīga valdes loceklis Artūrs Saveļjevs.

Hakatona žūrijā strādāja un 23 studentu komandu idejas vērtēja lidosta Rīga valdes loceklis Artūrs Saveļjevs, Latvijas Dzelzceļa valdes locekle Vita Balode Andrews un Latvijas Biznesa Eņģeļu tīkla valdes loceklis, uzņēmējs un privātais investors Voldemārs Brēdiķis.

“Interesanti, ka hakatona uzvarētāji komandu izveidoja uz vietas, lai gan lielākā daļa studentu uz pasākumu jau nāca ar izveidotām komandām. Uzvarētājkomandas ideja ir mērogojams 24/7 bērnudārzs lidosta teritorijā, sākotnēji darbiniekiem, bet vēlāk pasažieriem un plašākai auditorijai, kas saņēma visaugstāko žūrijas vērtējumu,” uzver hakatona organizatore LU BVEF asoc. prof. Ilona Baumane-Vītoliņa.

Veicināšanas balvas ieguva komanda AA220, ko veidoja divi arhitektūras studenti Anita Ozoliņa un Arvīds Apelis no RTU, kā arī IT students Deniss Kargins. Komandas ideja – katra lidosta pilsētas kvādrātmetra lietderīga izmantošana un UA/UX principos balstīta arhitektūra. Veicināšanas balvas saņēma arī komanda JUPITERS (RTU arhitekti) par festivālu / pasākumu rajona izveidi lidostā, kā arī AirBITL (RTU/RBS) – par virtuālās realitātes briļļu un lietotnes ideju, kas iepazīstina ar Latvijas start-up uzņēmumiem. Komandas Bruntor idejai – bagāžas pārvadāšanas skūterim lidostas teritorijā jau ir izveidots prototips, bet vēl žūrija atzinīgi novērtēja komandu Bus22, kas attīstīja ideju par ilgtspējīgas autobusu līnijas ierīkošanu maršrutā Mārupe – lidosta Rīga.

Mobility City Challenge 2022 ir pilsētvides hakatons, kas jau otro gadu aicināja paskatīties uz savu pilsētu no cita skatu punkta un piedalīties tās nākotnes veidošanā. Hakatona darba valoda – angļu valoda. Mobility City Challenge 2022 ietvaros studenti nedēļas nogalē strādāja pie lidosta Rīga piedāvātajiem izaicinājumiem profesionālu treneru no Kimitisik vadībā. Dalība izaicinājumā bija bez maksas.

Komanda, kas uzvarēja Rīgas izaicinājumā, lielajā finālā Barselonā tiksies ar komandām no trim Eiropas pilsētām – Evoras (Portugāle), Kauņas (Lietuva) un Ļubļanas (Slovēnija). Lielajā finālā komandas turpinās attīstīt savu ideju un cīnīsies par naudas balvu.

Mobility City Challenge 2022 organizē Latvijas Universitātes Biznesa, vadības un ekonomikas fakultāte, Rīgas Tehniskā universitāte un Rīgas Stradiņa universitātes Biznesa inkubators sadarbībā ar lidostu Rīga, Kimitisik B.V. un EIT Urban Mobility.