Rīgas Svētā Jēkaba Romas katoļu baznīcas katedrāles restaurācijai no līdzekļiem neparedzētajiem gadījumiem novirzīs 374 000 eiro, vakar lēma valdība.
Rīgas Svētā Jēkaba Romas katoļu baznīcas katedrāles ar ēku kompleksu ir valsts nozīmes arhitektūras piemineklis, kā arī Rīgas vēsturiskā centra arhitektoniska dominante un nozīmīgs tūrisma objekts. Katedrāle pirmo reizi minēta 1226.gadā, tā atradusies ārpus pilsētas mūriem.
Kopš 2017.gada katedrālē notiek restaurācijas darbi un pēdējos četros gados no valsts budžeta katedrāles restaurācijas būvprojektam, fasāžu atjaunošanai, jomu jumtu un cokola restaurācijai, arheoloģiskajai izpētei un arheoloģisko izrakumu darbiem, torņa seguma un konstrukciju atjaunošanai ir piešķirti 2 865 401 eiro, bet 2020.gadā – 353 000 eiro, lai nodrošinātu katedrāles restaurācijas darbu turpināšanu.
2020.gadā sākti katedrāles inženierkomunikāciju pārbūves un iekštelpu restaurācijas darbi, veicot grīdu nomaiņu, iekšējo inženiertīklu izbūvi un iekšējās apdares darbus. Veicot minētos darbus, apsekošanā katedrāles altārtelpā un draudzes telpā ir atklāti plaši koksngraužu bojājumi, turklāt lielākajā daļā apsekoto vietu redzamas arī aktīvas ķirmju darbības pazīmes.
Ķirmju bojājumi nodara ne tikai vizuālu kaitējumu, bet arī sagrauj materiāla struktūru, apdraudot tai skaitā nesošās jumta koka konstrukcijas katedrālē. Ņemot vērā koksngraužu straujo izplatīšanos gan interjera priekšmetos, daudzi no kuriem ir unikāli kultūrvēsturiski artefakti, gan sienu un kolonnu apšuvumos katedrāles telpās, novēršot koksnes neatgriezenisku bojāeju, būtu nepieciešami steidzami koksngraužu apkarošanas pasākumi, piemēram, apstrāde ar gāzi.
Lai nodrošinātu katedrāles pilnvērtīgu pieejamību kā vienam no dominējošajiem Vecrīgas tūrisma apskates objektiem, vienlaikus nodrošinot reliģisko darbību, ir nepieciešams līdztekus koksngraužu apkarošanas pasākumiem veikt arī dienvidu un ziemeļu jomu grīdas nomaiņu, inženierkomunikāciju pārbūvi un iekštelpu restaurāciju.