ES fondu atbalstītā projektā sagatavoti mācību materiāli par videi draudzīgu būvniecību, ko nozares dalībnieki jau novērtējuši kā noderīgus.
Eiropas Savienības (ES) programmas Erasmus+ projektā Videi draudzīgas (zaļās) apmācības izstrāde būvniecības nozares speciālistiem sagatavoti materiāli būvnieku mācībām par videi draudzīgu darba kultūru.
Plašam lokam
Projekta mērķi bija attīstīt un nostiprināt videi draudzīgu darba kultūru būvniecības nozarē, paaugstināt darbaspēka kvalifikāciju, palīdzēt apgūt zaļo domāšanu un prasmes. Izveidotie mācību palīglīdzekļi paredzēti pasniedzējiem, kas māca topošos speciālistus, jau strādājošiem profesionāļiem un būvkompāniju vadītājiem. Materiāli var noderēt būvuzņēmējiem, kuru darbinieku paaugstināta kompetence palīdzētu taupīt naudu, un pasūtītājiem, kas vēlas celt būvdarbu efektivitāti un draudzīgumu videi, lai dārgāk pārdotu ilgtspējīgas ēkas.
Materiāli izstrādāti latviešu, lietuviešu, igauņu un angļu valodā. Tie pieejami platformā dgt4scs.inerciadigital.com.
Materiālu izstrādi koordinēja Viļņas Jeruzalemas darba tirgus mācību centrs Lietuvā. Projekta partneri ir Viļņas Tehnoloģiju un dizaina koledža un Lietuvas Būvnieku asociācija, Igaunijā – Jervas apriņķa profesionālo mācību centrs. Projektā piedalījās Latvijas Būvnieku asociācija un Daugavpils Būvniecības tehnikums. Andalūzijas mācību centrs Inercia Digital S.L. no Spānijas nodrošināja mācību materiālu ievietošanu digitālajā platformā.
Vairākas tēmas
Projekta izpilde sākta 2019.gada oktobrī, kad visi partneri satikās klātienē, lai dalītos pieredzē par likumdošanu un praksi zaļās būvniecības jomā katrā valstī un kopīgi sāktu palīglīdzekļa sagatavošanu. Tapa ekspertu vadlīnijas būvniecības speciālistu mācībām ilgtspējības jautājumos un nozares pasniedzēju mācību palīglīdzekļi angļu un projekta dalībvalstu valodās. Tie aptver vairākas tēmas – terminoloģija un definīcijas, enerģijas patēriņš ēkas celtniecības un izmantošanas laikā, citu resursu lietošana būvniecībā, videi draudzīgu būvizstrādājumu un palīgmateriālu izmantošana, atkritumu apsaimniekošana, būvju ilgtspēja, sociālā aktivitāte un kultūra.
Decembrī Daugavpils Būvniecības tehnikums aicināja uz diskusiju tiešsaistē vairāk nekā 20 būvnieku un pašvaldību pārstāvju, iepazīstinot ar sagatavotajiem materiāliem un uzklausot viedokļus. Diskusijas dalībnieku vērtējumā patlaban būvspeciālistiem Latvijā ir jāattīsta izpratne un jāpapildina prasmes vidi saudzējošas un ilgtspējīgas būvniecības metodēs. Tas jādara gan visu izglītības līmeņu iestādēs, kur sagatavo topošos būvniekus, gan būvkompāniju darbinieku un pasūtītāju lokā. Būvnieki vērtē projekta gaitā sagatavotos materiālus un izglītošanos zaļajā būvniecībā kā noderīgu.
Projekts Erasmus+ Nr. 2019-1-LT01-KA202-060695 noslēgsies nākamā gada 31.janvārī pēc koordinatoru organizētas konferences, kurā prezentēs rezultātus.