Senā Jelgavas nama Vecpilsētas ielā 14 atjaunošanas gaitā izmantotas mūsdienu tehnoloģijas, izveidojot 3D modeļus, aerofotogrāfijas, lāzerskenēšanu un fotogrammetriju. Jelgavas Vecpilsētas ielas kvartāla apbūve saistāma ar 18. – 20.gadsimta sākumu. Ņemot vērā pilsētas apbūves bojāeju 1944.gada vasarā, tieši šajā kvartālā ir saglabājies senās Jelgavas apbūves blīvuma raksturs, arhitektoniskā, mākslinieciskā un vēsturisko elementu izteiksmība, taču daļa šeit esošo vēsturisko koka ēku ir kritiskā stāvoklī.
Jelgavas pilsētas pašvaldība īsteno Eiropas Reģionālās attīstības fonda (ERAF) līdzfinansētu projektu par nozīmīga kultūrvēsturiskā mantojuma saglabāšanu un attīstību kultūras tūrisma piedāvājuma pilnveidei Zemgales reģionā, kura gaitā atjauno valsts nozīmes arhitektūras pieminekli Nr.5185 – koka ēku Vecpilsētas ielā 14. Tā ir viena no senākajām un vērtīgākajām koka mājām pilsētā, kura saglabājusies līdz mūsdienām, datēta ar 18.gadsimta sākumu.
Lai ēka būtu pēc iespējas autentiskāka, būvniecības procesā ievērotas vēsturei pietuvinātas tehnoloģijas un lietoti senie būvmateriāli – griestos, sienās, grīdās maksimāli saglabāti senie kokmateriāli, grīdu atjaunošanā izmantoti arī senie ķieģeļi, eksponēts būvdarbu laikā atraktais ēkas pagrabs un unikālie bēniņi. Arī pagalma bruģis ir veidots no vēsturiskajiem bruģakmeņiem, kas inženierkomunikāciju būves laikā atrakti mājas pagalmā.
Plašāk par ēkas atjaunošanu lasiet žurnālā Būvinženieris Nr. 74 2020.gada jūnijā.
Žurnālu ABONĒ ŠEIT vai https://abone.pasts.lv/
vai pa e-pastu [email protected].
Pērc – Preses servisa tirdzniecības vietās.