Uz ēku jāraugās kompleksi

0
135

Jebkurš īpašums ir atbildība, kas prasa rūpes un uzmanību. Pieaugot energoresursu cenām, aizvien vairāk mūsu uzmanība tiek vērsa tieši uz energoefektivitātes pasākumu īstenošanu, domājot par ēku siltināšanu, efektīvāku siltumapgādes sistēmu izbūvi, autonomu elektroenerģijas ieguves sistēmu ieviešanu un citiem pasākumiem.

Proti, aktīvi tiek meklēti veidi, kā saimniekot gudrāk, ietaupīt un efektīvāk izmantot resursus. Tomēr Būvniecības valsts kontroles birojs (BVKB) aicina uz ēku raudzīties kompleksi un pirms plānotu pārbūvju sākšanas energoefektivitātes pasākumu īstenošanai pārliecināties par ēku tehnisko stāvokli.

Ēku īpašnieku pienākumi būves ekspluatācijas laikā ir uzskaitīti Būvniecības likumā, kas noteic, ka īpašniekam ir pienākums nodrošināt ēkas un tās elementu uzturēšanu, lai tā atbilstu būvei izvirzītajām būtiskajām prasībām. Lai kļūtu par ēkas īpašnieku, nav nepieciešamas specifiskas tehniskās zināšanas, un to trūkumam nevajadzētu radīt situācijas, kad ēka nonāk bīstamā stāvoklī. Normatīvajā regulējumā ir ietverts pienākums īpašniekam ekspluatācijā nodotām otrās un trešās grupas publiskām un daudzstāvu daudzdzīvokļu dzīvojamajām ēkām veikt periodisko apsekošanu ne retāk kā reizi 10 gados. Šādas tehniskās izpētes mērķis ir novērtēt būves atbilstību noteiktām būtiskajām prasībām, lai apzinātu esošo bojājumu precīzu apmēru, to cēloni, kā arī veicamos pasākumus bojājumu novēršanai. Ēkas tehniskā stāvokļa novērtējums jāveic arī pirms būves atjaunošanas, pārbūves vai restaurācijas būvprojekta izstrādes, arī pirms būvprojekta minimālā sastāva sagatavošanas vai pirms dokumentu izstrādes vienkāršotai ēkas fasādes atjaunošanai.

Būves tehnisko apsekošanu var veikt būvspeciālists, kas ieguvis patstāvīgās prakses tiesības arhitektūras, projektēšanas, būvdarbu vadīšanas vai būvuzraudzības jomā reglamentētās profesijās, vai būvkomersanta reģistrā reģistrēta juridiskā persona, kura nodarbina attiecīgu būvspeciālistu. Lai ēku īpašniekiem nebūtu jālauza galva atbilstoša speciālista meklējumos, BVKB uztur Būvspeciālistu un būvkomersantu reģistru, kas ir pieejams Būvniecības informācijas sistēmā (BIS).

Latvijas iedzīvotāju un viesu drošībai BVKB uzdevums ir veikt teju 8000 publisku ēku (virs 1000 m2 platībā) ekspluatācijas uzraudzību, no kurām līdz šī gada sākumam tikai 19% tika veikta tehniskā apsekošana. Lai arī valdība pagarinājusi  II un III grupas publisko ēku apsekošanas termiņu līdz 2024.gada 31.oktobrim, uz tehnisko apsekošanu būtu jāraugās kā iespēju uzlabot mūsu visu drošību un dzīves kvalitāti.

Visu rakstu lasiet žurnāla Būvinženieris oktobra numurā (Nr.88).

Žurnālu ABONĒ ŠEIT vai https://abone.pasts.lv/
vai pa e-pastu [email protected].
Pērc – Preses servisa tirdzniecības vietās.

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit