Uz iepirkšanās centra “Olimpia” jumta izveidots saules paneļu parks

0
318
Publicitātes foto

Šī gada vasarā uz iepirkšanās centra Olimpia jumta 4059 kvadrātmetru platībā uzstādīti 1820 saules paneļi. Šobrīd tas ir Latvijā lielākais, uz tirdzniecības centra jumta izvietotais, saules paneļu parks.

I/c Olimpia ilgtspējas stratēģijas pamatā ir vairākas aktivitātes, kuras centrs jau ieviesis vai plāno īstenot tuvākajā laikā. Viens no lielākajiem projektiem ir pāreja uz atjaunojamu enerģijas ieguves avotu, kā rezultātā, sadarbībā ar enerģētikas uzņēmumu AJ Power un SIA DEVRE LV, i/c Olimpia ir Latvijā lielākais, uz tirdzniecības centra jumta izvietotais, saules paneļu parks. Plānots, ka tas ik gadu saražos līdz pat 696 230 kWh zaļās elektroenerģijas.

Saules paneļu parka izstrādē un plānošanā uz iepirkšanās centra jumta tika ņemti vērā vairāki faktori. Pirmkārt, tika izvērtēts i/c Olimpia elektroenerģijas patēriņš kontekstā ar plānoto saules paneļu sistēmu, lai iegūtu maksimālo atdevi, kā arī atrasts optimālākais risinājums, kas nodrošina saražotās elektroenerģijas maksimālo pašpatēriņu līdz pat 97%. Otrkārt, tika izvērtēti tehniskie aspekti, kā saules paneļu izvietojums uz jumta un saules elektrostacijas pieslēguma iespējas. Treškārt, apzinātas i/c Olimpia nākotnes attīstības ieceres un to ietekme uz esošo saules paneļu sistēmu.

Lielie iepirkšanās centri ir energoietilpīgas ēkas, patērējot ievērojamu elektroenerģijas daudzumu tieši dienas gaišajā laikā, tāpēc saules paneļu izvietošana ir atbilstošs risinājums, lai saražotu nepieciešamo elektroenerģiju pēc iespējas efektīvāk. Uz Olimpia jumta esošās saules paneļu sistēmas saražotā enerģija tiks izmantota, lai segtu iepirkšanās centra vajadzības un nodrošinātu arī ēkas tehnisko darbību. Turpmāk, izmantojot saules paneļu – zaļo elektroenerģiju, i/c Olimpia reducēs CO2 emisijas par 86,46 tonnām.

No 2020.gada iepirkšanās centra Olimpia īpašnieks ir privāta ieguldījumu sabiedrība Grinvest. Centra modernizācijas darbiem, ilgtspējas stratēģisko mērķu īstenošanai un saistību refinansēšanai Olimpia īpašnieks sadarbībā ar Swedbank piesaistīja 17,5 miljonu eiro finansējumu. 8 miljoni eiro atvēlēti centra renovācijai, no kuriem 1,8 miljoni eiro novirzīti, lai ieviestu energoefektīvus ēkas apsaimniekošanas risinājumus, tajā skaitā saules elektrostacijas izbūvi, LED apgaismojuma ieviešanu, elektroauto uzlādes punktu uzstādīšanu un jumta rekonstrukciju.

Lielākās investīcijas piesaistītas koplietošanas telpu remontam un restaurācijai abos iepirkšanās centra stāvos. Otrā stāva pārbūve iesākta jau 2021.gadā savukārt visa renovācija pabeigta 2023.gada pavasarī. Domājot par ilgtspējīgāko risinājumu, rekonstrukcijas procesā lielākais uzsvars likts uz esošo konstrukciju un iekārtu remontdarbiem, nevis to nomaiņu, piemēram, ieejas mezgla un fasādes konstrukcijas tika remontētas un pārkrāsotas, nevis mainītas uz jaunām.

Līdzās redzamiem uzlabojumiem ēkas telpās un fasādē, ievērojami optimizēta arī iepirkšanās centra Olimpia energoefektivitāte. Veiktie jumta remontdarbi, samazinājuši ēkas uzsilšanas faktoru, kā arī uz visiem jumta stikliem uzklāta plēve, kas reducē virsgaismu par 80% un samazina gaisa kondicionēšanas izmaksas vasaras karstajos mēnešos. Lai minimizētu elektroenerģijas patēriņu visās telpās, tajā skaitā arī autostāvvieta, ieviests LED apgaismojums, kura paredzētais primārās enerģijas samazinājums gadā sasniegtu 286,95 MWh, reducējot 12,51 tonnas CO2 emisiju. Domājot par cilvēka individuālo ietekmi uz vidi, pie centra ir iespēja šķirot atkritumus, ērti piebraukt un novietot savu velo, kā arī uzlādēt elektroauto.