Uzbūvēta lielākā siltuma akumulācijas iekārta Baltijā

0
969

AS Latvenergo TEC-2 teritorijā decembrī pabeigta siltuma akumulācijas iekārtas būvniecība un sāksies iekārtu ieregulēšana un sistēmas pārbaudes. Siltuma akumulācijas tvertne būs lielākā un vienīgā Baltijas valstīs ar siltumnesēja tilpumu līdz 18 tūkst. m³. TEC-2 siltuma akumulācijas sistēmu plānots pieņemt ekspluatācijā 2021.gada februārī, informē AS Latvenergo.

Apjomīgais un mūsdienīgais risinājums nodrošinās efektīvāku kurināmā izmantošanu valstī, samazinās energoresursu patēriņu un palielinās TEC konkurētspēju.

Šobrīd projektā Siltuma akumulācijas sistēmas izveidošana AS “Latvenergo” ražotnē TEC-2 sākusies iekārtu ieregulēšana un sistēmas pārbaudes, kas notiks arī 2021.gada janvārī. Siltuma akumulācijas sistēmas ieregulēšanu un pārbaudes bija plānots veikt līdz 2020.gada oktobra beigām, bet Covid-19 izplatības dēļ akumulācijas sistēmas izbūvei paredzēto iekārtu piegāde no Eiropas ražotājiem kavējās. Tādēļ projekts aizkavējas par vairākiem mēnešiem.

Siltuma akumulācijas sistēma ir 17,8 tūkstošu m³ liela tvertne, un tās augstums ir 47,8 metri. Tā ir pievienota TEC-2 energobloku siltumtīklu līnijām.

2019.gada rudenī ielikti pamati, un 2020.gada janvārī uzsākta siltuma akumulācijas tvertnes būvniecība. 2020.gada maijā veikta pievienojuma izbūve siltumtīklam un noslēdzošās armatūras uzstādīšana uz TEC-2 energobloku līnijām. 2020.gada jūnijā izbūvēti inženierkomunikāciju estakāde un sūkņu pamati, uzsākta tehnoloģisko cauruļvadu montāža. Jūlijā uzstādīti sistēmas galvenie sūkņi. 2020.gada augustā akumulācijas tvertne uzpildīta ar siltumnesēju un veikta tvertnes hidrostatiskā pārbaude. Septembrī pabeigta tehnoloģisko cauruļvadu izbūve un novembra beigās pabeigta akumulācijas tvertnes un tehnoloģisko cauruļvadu siltumizolācijas izbūve. 

Projekts Siltuma akumulācijas sistēmas izveidošana AS “Latvenergo” ražotnē TEC-2 tiek īstenots ar Eiropas Savienības Kohēzijas fonda līdzfinansējumu. Projekta kopējie izdevumi ir 9 045 041,85 eiro, no tiem kopējie attiecināmie izdevumi ir 8 544 841,85 eiro. Paredzētais ES līdzfinansējums sastāda 30% no attiecināmajiem izdevumiem, nepārsniedzot 2 563 452,55 eiro. Siltuma akumulācijas sistēmu TEC-2 izbūvi veic AS UPB.

Siltuma akumulācijas sistēma nodrošinās primāro energoresursu ietaupījumu (ne mazāk kā 2421  MWh/gadā), CO2 samazinājumu (ne mazāk kā 9 041  t/gadā) , kā arī akumulēs siltumenerģijas daudzumu vismaz 65 013 MWh/gadā. Šīs siltuma akumulācijas sistēmas izveidošana palielinās siltumapgādes drošumu Rīgas centralizētā siltumapgādes sistēmas (CSS) labajā krastā. Tā sekmēs ne tikai energoresursu ekonomiju un efektivitātes rādītāju uzlabošanu, bet arī palielinās TEC-2 energobloku izmantošanu koģenerācijas režīmā, radīs papildu nosacījumus elektrības un siltuma zemākai tirgus cenai Rīgā un visā valstī.