Uzbūvēts līdz šim lielākais saspriegtas līmētas koksnes siju plātnes tilts

0
667

Jelgavas novadā pār Vircavas upi ceļa posmā Šalkas-Upmaļi-Vircava uzcelts līdz šim lielākais autotransportam paredzētais saspriegtas līmētas koksnes siju plātnes tilts Latvijā. Tilts projektēts un ražots uzņēmumā ZAZA TIMBER.

Jaunais tilts izgatavots no koka, un tam ir asfaltbetona segums. Tilts veidots bez starpbalstiem, lai uzlabotu upes caurplūdi, kā arī mazinātu ledus sastrēgumu un upes sanesumu veidošanos. Tilta garums ir 23,4 m, laidums ir 16 m, platums 7,9 m. Tilts paredzēts 60 tonnu smagai slodzei, un tā paredzētais ekspluatācijas laiks ir vismaz 100 gadi. Tilta pārbūvē pilnībā demontēts līdzšinējais autotransporta tilts un izbūvēts jauns tilts. Krasta balsts veidots no monolītā dzelzsbetona ar 4 CFA tipa urbpāļiem ar diametru 880 mm un garumu 9 m labajā krastā un 11 m kreisajā krastā.

“Tilts ir īpašs ar to, kas tas ir lielākais autotransportam paredzētais saspriegtas līmētas koksnes siju plātnes tilts Latvijā, turklāt vienīgais šāda tipa tilts ar asfaltbetona segumu. Lai arī Skandināvijā šādus tiltus projektē un būvē jau 30 gadus, Latvijā pieredze ar šāda veida tiltiem ir minimāla. Tāpēc arī informāciju par mezgliem, spriegojošo sistēmu, barjerām, asfaltbetona segumu, apmaļu, balstu projektēšanai, detalizāciju un izbūvi pārsvarā ieguvām no publikācijām, rokasgrāmatām un projektiem Norvēģijā un Zviedrijā. Arī atsevišķi elementi, hidroizolācija un barjeras, kas paredzētas tieši šādiem tiltiem, tika īpaši piemeklētas, un bija pieejamas tikai Skandināvijā,” stāsta tiltu būvinženieris Rainers Daugava.

Nesošo konstrukciju veido plātne no 61 līmētā koka sijām (katras sijas platums – 115 mm, augstums – no 880 līdz 964 mm) ar stiprības klasi GL28H. Sijas izgatavotas no priedes koksnes un tām veikta divkārša augstspiediena impregnācija – pirms un pēc līmēšanas. Sijas tilta šķērsvirzienā ir saspriegotas ar spriegojošām trosēm. Plātnes konstrukcijas sāni ir pasargāti no nokrišņiem ar spundētu dēļu apšuvumu. Kopējais līmetā koka konstrukciju apjoms šajā projektā bija 111 kubm, lielākās detaļas izmērs: 115 x 970 x 16600 mm.

Rūpnīcai ZAZA TIMBER Production šāda tipa tilta koka konstrukcijas jau ir sestais projekts. Iepriekšējie pieci ražošanas projekti tika izmantoti tiltiem Skandināvijā.