“Lai veicinātu vēsturiskā dzīvojamā fonda atjaunošanu Latvijā, jādomā par investīciju vides uzlabojumiem un nodokļu atvieglojumiem tiem investoriem, kas ir gatavi veikt ievērojamus ieguldījumus šāda veida nekustāmajos īpašumos,” pauž vācu investors, būvniecības uzņēmuma SIA Nordes būve akcionārs Konstantīns Panovko. Vācijas Austrumu ekonomiskās komitejas delegācijas sastāvā viņš tikās ar Latvijas valdības un Latvijas Bankas pārstāvjiem.
Ar ekonomikas ministru Viktoru Valaini tika apspriestas iespējas stimulēt vēsturiskās apbūves atjaunošanu. Patlaban šis process stagnē, jo vēsturisko ēku atjaunošana, atbilstošu mūsdienu vides un citām prasībām, nozīmē lielus ieguldījumus, un investoriem patlaban nav ekonomiski izdevīgi. Tomēr situāciju var mainīt ar nodokļu politikas instrumentiem, pārliecināts Panovko. “Laikā, kad apvienojās Vācijas Rietumu un Austrumu daļas, Vācijā bija ļoti daudz sliktā stāvoklī esošu vēsturisko ēku. Toreiz valdība ievērojami samazināja nodokļus par šiem nekustāmajiem īpašumiem un investīcijas šajā jomā kļuva pievilcīgas, process izkustējās. Līdzīgi būtu jārīkojas arī Latvijai, pretējā gadījumā arvien vairāk ēku Rīgas vēsturiskajā centra var nonākt graustu stāvoklī,” pārliecināts Panovko. Viņš aicināja atbildīgās amatpersonas iepazīties ar Vācijas pieredzi.
“Ja tiek atjaunotas vēsturiskās ēkas, pilsēta kļūst daudz pievilcīgāka iedzīvotājiem un interesantāka tūristiem. Tas veicina mazā biznesa attīstību centra kvartālos. Atjaunotās dzīvojamās ēkās ir iespējas attīstīt mūsdienīgus īres namus, kuru Rīgā patlaban trūkst. Taču lai šie procesi notiktu, ir jārada apstākļi, kad investori ir ieinteresēti ieguldīt, patlaban situācija Latvijā ir pretēja,” uzskata Panovko.
Vācijas Austrumu ekonomiskās komitejas delegācijas viesojās Rīgā aprīļa vidū, tiekoties ar Vācijas diplomātiem Vācijas vēstniecībā Latvijā, kā arī ar Latvijas ekonomikas, satiksmes un klimata un enerģijas ministriem, kā arī Latvijas Bankas vadību.