Apliecinot uzņēmumu un organizāciju augsto energopratības līmeni un to, ka viņu lēmumi un rīcība atbilst labajai praksei, Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) Vides aizsardzības un siltuma sistēmu institūts vairākiem lieliem ražošanas uzņēmumiem, izglītības un valsts un pašvaldības iestādēm pasniedzis ilgtspējīgas paraugprakses apliecinājumu Energovienoti, informē RTU.
To saņēmis lielākais siltumapgādes uzņēmuma Baltijā Rīgas siltums, lielākais stikla izstrādājumu ražotājs Latvijā Stikla serviss, mašīnbūves uzņēmums Bucher Municipal un IK Obelisk Farm, kas nodarbojas ar kaņepju audzēšanu un kaņepju produktu izgatavošanu. Īstenojot energeoefektivitātes pasākumus, piemēram, mainot apgaismojumu, logus, durvis, jumtus, siltinot ēkas, modernizējot apkures sistēmas, būvējot saules paneļu parkus, monitorējot un regulējot iekštelpu temperatūru, uzņēmumi panākuši ievērojamu enerģijas ietaupījumu līdz 30 un pat vairāk procentu apmērā.
Ilgtspējīgas paraugprakses apliecinājumu Energovienoti RTU Vides aizsardzības un siltuma sistēmu institūts piešķīris arī Būvniecības Valsts kontroles birojam un Rēzeknes valstspilsētas pašvaldībai par efektīvu energoefektivitātes pasākumu veikšanu Rēzeknes Valsts 1. ģimnāzijā, Zaļajā sinagogā, kuras enerģijas ietaupījums sasniedz pat 36%, sociālajā dienestā, Sporta pārvaldes sporta kompleksā un domes pagalma ēkā.
Paraugprakses apliecinājumu Energovienoti piešķir dažādu jomu saimnieciskās darbības veicējiem, uzņēmumiem, valsts un pašvaldības iestādēm. Līdz šim marķējums piešķirts vairākām daudzdzīvokļu dzīvojamajām ēkām Tukumā un Gulbenē, uzņēmumiem Jelgavas tipogrāfija un Ar B Agro, Valsts kasei, Latvijas Investīciju un attīstības aģentūrai (LIAA) un piecām Rēzeknes izglītības iestādē.
Nacionāla mēroga projektu Energovienoti RTU Vides aizsardzības un siltuma sistēmu institūts īsteno ar Latvijas Vides aizsardzības fonda atbalstu. Tajā institūta zinātnieki veido informatīvu un analītisku platformu, nodrošinot sabiedrībai rīkus, kas palīdz mazināt energopatēriņu. Tiek izstrādāta metodika energoaudita veikšanai – informatīvas un interaktīvas vadlīnijas, lai ikvienam būtu pa spēkam apsekot savu mājokli un identificēt būtiskākos enerģijas patēriņa avotus un faktorus, kas ietekmē patēriņu. Projektā top arī energoefektivitātes pasākumu katalogs, ko iedzīvotāji varēs izmantot, lai mainītu paradumus. Būtiska loma ir arī konsultatīvam atbalstam iedzīvotājiem, zināšanu pārnesei un izpratnes veidošanai.