Valdība atbalsta Rīgas koncertzāles vietu; arhitekti ceļ trauksmi

0
690

Valdība sēdē otrdien, 16.jūnijā, atbalstījusi Kultūras ministrijas (KM) rosinājumu attīstīt Rīgas akustiskās koncertzāles būvniecību Elizabetes ielā 2, Kronvalda parkā. Par to pēc valdības sēdes žurnālistus informēja premjers Krišjānis Kariņš (Jaunā Vienotība). Savukārt vairāki arhitekti ceļ trauksmi par koncertzāles būvniecībai izvēlēto vietu.

Valdība atbalstīja KM iniciatīvu koncertzāli būvēt teritorijā, kas pieder valsts AS Valsts nekustamie īpašumi (VNĪ), nojaucot tur esošo bijušās Latvijas Komunistiskās partijas Centrālkomitejas ēku, kur tagad ir Pasaules tirdzniecības centrs.

Kultūras ministra padomniece sabiedrisko attiecību jautājumos Inga Vasiļjeva paziņojumā medijiem informēja, ka nacionālās koncertzāles projekta īstenošanai 2021.gadā plānots finansējums 7 000 000 eiro (ar PVN).

2020.gadā plānoti sagatavošanās darbi nacionālās koncertzāles projekta īstenošanai un, ja to laikā radīsies izdevumi, tad tie tiks segti no Kultūras ministrijai esošajiem valsts budžeta līdzekļiem, vēsta lsm.lv.

Neapstrīdot jaunas koncertzāles nepieciešamību, nav pieņemams veids, kā Kultūras ministrija sākusi šo procesu, paziņojot par plānu nojaukt ēku, kas ir spilgts modernisma arhitektūras piemērs, sociālajā tīklā Facebook raksta arhitekts Pēteris Bajārs. Līdzīgu viedokli pauduši arī NRJA pārstāvji.

“Vai to var saukt par Kultūras ministriju, kas gatava iznīcināt spilgtu modernisma arhitektūras piemēru – 1974.gadā arhitektu J.Vilciņa, A.Ūdra, A.Staņislavska un G.Asara radīto ēku? Vai tā ir Nacionālā kultūras mantojuma pārvalde, kas piekrīt nojaukšanai, lai arī Rīgas vēsturiskā centra un tā aizsardzības zonas teritorijas plānojumā esošo ēku pati atzīmējusi kā “kultūrvēsturiski vērtīgu ēku”?,” jautā Bajārs.

Bajārs uzsver, ka, viennozīmīgi esot “par” koncertzāles būvniecību, ir “pret” veidu, kā Kultūras ministrija sākusi šo procesu.

Bajārs norāda, ka koncertzālei plānotā telpa Elizabetes ielā 2 var būt daudz par mazu.

Arī arhitektu biroja “NRJA” pārstāvji pauž neizpratni par ierosinājumu nojaukt ēku Elizabetes ielā 2, uzsverot, ka nojaukšana ir kategoriski nemūsdienīgs piegājiens arhitektūras pieminekļu apsaimniekošanā, ziņots portālā DELFI.

Avots: lsm.lv un delfi.lv

VNĪ: Īpašumus Elizabetes ielā 2 un Kronvalda bulvārī 6 būtu lietderīgi apvienot