Valsts atbalstu mājokļa iegādei varēs saņemt vairāk ģimeņu

0
391

Ministru kabinets 28.jūlija sēdē atbalstīja 3 510 000 eiro piešķiršanu Altum mājokļu garantijas programmai, kas ļaus paplašināt valsts palīdzības sniegšanu mājokļa iegādei ģimenēm ar bērniem atbalsta programmas Balsts ietvaros. Plānots, ka ģimenes varēs pieteikties atbalstam Altum tuvākā mēneša laikā.

Kā zināms, Ministru kabinets 30.jūnija sēdē apstiprināja grozījumus Ministru kabineta 2018.gada 20.februāra noteikumos Nr.95 Noteikumi par valsts palīdzību dzīvojamās telpas iegādei vai būvniecībai, būtiski pilnveidojot valsts palīdzības sniegšanu mājokļa iegādei ģimenēm ar bērniem un radot īpašus atbalsta mehānismus tieši daudzbērnu ģimenēm. Kā zināms, mājokļu garantiju programmas ieviešanu kopš 2015.gada nodrošina Altum.

Lai sniegtu lielāku atbalstu ģimenēm, kurās dzīvo un kuru apgādībā ir četri un vairāk bērni, vai apgādībā ir trīs bērni un ir iestājusies grūtniecība, programmas grozījumi paredz palielināt garantijas apmēru ģimenēm ar četriem un vairāk bērniem līdz 30% no aizdevuma. Lai vēl vairāk veicinātu mājokļu pieejamību daudzbērnu ģimenēm (3 un vairāk bērni), tai skaitā mājokļiem, kuri izpilda prasības gandrīz nulles enerģijas ēkām, atbalsta programmas Balsts ietvaros paredzēts daudzbērnu ģimenēm piešķirt subsīdiju mājokļa iegādei līdz 12 000 eiro, bet ne vairāk kā 50% no kopējām mājokļa iegādes izmaksām. Jaunais subsīdijas atbalsta mehānisms ieviests, lai daudzbērnu ģimene varētu atļauties lielāku vai labāku mājokli, kā arī lai saīsinātu pirmās iemaksas uzkrāšanai nepieciešamo laiku. Daudzbērnu ģimenēm ir nepieciešams arī ilgāks laiks, lai izveidotu uzkrājumus mājokļa pirmajai iemaksai, īpaši, ņemot vērā, ka nepieciešams arī lielāks mājoklis.

Lai palīdzētu mājsaimniecībām ar bērniem, kurās pēc dalības programmā ir ģimenes pieaugums un radusies nepieciešamība pēc plašāka mājokļa, kā arī lai uzlabotu mājsaimniecību mobilitāti starp Latvijas reģioniem, atbalstam mājokļa iegādei turpmāk varēs pieteikties arī atkārtoti. MK noteikumos ietverta iespēja ģimenēm pretendēt uz garantiju atkārtoti ne ātrāk kā pēc 3 gadiem kopš iepriekš piešķirtās garantijas, ja ir palielinājies apgādībā esošo bērnu skaits vai iestājusies grūtniecība un iepriekš piešķirtās garantijas saistības ir izbeigušās. Vienlaikus svarīgi norādīt, ka subsīdiju Balsts gan varēs saņemt tikai vienu reizi.

Tāpat noteikumos ietverts atbalsts ne tikai ģimenēm, kurās ir dzimuši bērni, bet arī visos tajos gadījumos, kad ir konstatēts grūtniecības fakts un bērns vēl tiek gaidīts. Demogrāfijas politikas kodolu veido finansiāls atbalsts ģimenēm, kompensējot papildu izmaksas, kas tām rodas līdz ar bērnu piedzimšanu. Lai attīstītu un veicinātu ģimeņu atbalstošu un demogrāfiju veicinošu valsts politiku, turpmāk pretendēt uz garantiju varēs arī persona, kuras apgādībā ir viens vai vairāki bērni un ir iestājusies grūtniecība, vai ir iestājusies grūtniecība ar pirmo bērnu, kā arī pretendēt uz garantiju ir tiesīgs bērna tēvs vai gaidāmā bērna tēvs.

Lai nodrošinātu iespēju ģimenēm pašām noteikt mazāku garantijas apmēru, aizņēmējs pats varēs noteikt minimālo garantijas apmēru, bet ne mazāku kā 10% no aizdevuma summas. Līdz ar to turpmāk ģimene, izvērtējot savu finansiālo stāvokli, varēs izvēlēties mazāku garantijas summu, tādējādi maksājot mazāku komisijas maksu. 

Līdz ar grozījumiem MK noteikumos ieviests portfeļgarantiju mehānisms. Portfeļgarantiju mehānisms, kas ir sadarbības veids, kādā kredītiestādes un Altum ievieš programmu, nodrošinās to, lai programmu turpmāk īstenotu vēl efektīvāk, samazinot nepieciešamā valsts finansējuma apmēru un vienlaikus ātrāk izskatot aizdevumu pieteikumus. Pašreiz programmas multiplikators ir 4, bet portfeļgarantija pieļauj multiplikatoru kāpināt vismaz līdz 5, kas nozīmē, ka ar to pašu valsts budžeta apmēru riska segumam turpmāk varēs nodrošināt finansējuma pieejamību vairāk mājsaimniecībām ar bērniem nekā līdz šim. 

Lai nodrošinātu ģimenēm iespēju iegādāties ģimenes vajadzībām atbilstošu mājokli, vienlaikus ievērojot būvniecības izmaksu un attiecīgi arī mājokļa gala cenas pieaugumu, palielināts arī darījuma summas maksimālais slieksnis līdz 250 000 eiro.

Lai veicinātu nacionālā dzīvojamā fonda renovāciju, valsts garantijas apmērs tiks palielināts par 5%, ja iegādājamās dzīvojamās telpas atbilst “A” ēku energoefektivitātes klasei vai ir gandrīz nulles enerģijas ēkas. Garantijas apmēra palielinājums par 5% būs stimulējošs faktors, lai sabiedrībā rastos lielāks pieprasījums  pēc energoefektīviem mājokļiem, tādējādi arī paaugstinot sabiedrības dzīves kvalitāti un vienlaikus veicinot arī pašreizējo ēku atjaunošanas kvalitāti, sasniedzot vismaz “A” energoefektivitātes klasi, nevis tikai izpildot minimālās energoefektivitātes prasības, atjaunojot vai pārbūvējot ēkas.

Lai sekmētu Latvijas iedzīvotāju atgriešanos Latvijā (remigrāciju), līdz ar grozījumiem noņemta prasība aizņēmējam un viņa bērnam būt deklarētam Latvijā pirms pieteikšanās mājokļu garantijas programmā.

Detalizēti ar grozījumiem Ministru kabineta 2018.gada 20.februāra noteikumos Nr.95 Noteikumi par valsts palīdzību dzīvojamās telpas iegādei vai būvniecībai var iepazīties šeit.