Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija (VARAM) nākamgad plāno piedāvāt finanšu atbalstu privātpersonām apkures iekārtu modernizēšanai un jaunu ierīkošanai, vakar izskanēja diskusijā Diena par tīru gaisu!.
VARAM valsts sekretāra vietniece vides aizsardzības jautājumos Alda Ozola skaidroja, ka tā būs īpaša programma, kas piedāvās līdzfinansēt iedzīvotājiem apkures iekārtu nomaiņu vai filtru uzstādīšanu.
Viņa informēja, ka programma būs pieejama aptuveni pēc gada. Tās īstenošana ļaus ierīkot siltumatdeves un piesārņojuma samazināšanas ziņā efektīvākas apkures iekārtas.
Diskusijā izskanēja informācija, ka mūsdienās, līdzās autotransportam, arī apkures sistēmas ir viens no lielākajiem piesārņojuma avotiem. Līdz ar to nepieciešami risinājumi, lai apkures iekārtas kļūtu modernākas un efektīvākas.
Apkures iekārtu eksperts ar 25 gadu pieredzi Raimonds Pašķis atzina, ka cilvēkiem viens no svarīgākajiem aspektiem, iegādājoties jaunas apkures iekārtas, ir cena. Iedzīvotāji vēlas iegādāties pēc iespējas lētākas apkures iekārtas.
Taču mūsdienās cenai vairs neesot izšķirīgas nozīmes, jo visas apkures iekārtas atbilstot Eiropas Savienības standartiem. Atšķirība cenā vēlāk izpaužoties iekārtu ekspluatācijas ilgumā. Lētākās iekārtas kalpo īsāku laiku.
Viņaprāt, galvenās piesārņojuma problēmas radot vecās krāsnis, vecie, pašu metinātie apkures katli, kuriem ir zema siltumatdeve un kuros tiek dedzināts viss, kas mājsaimniecībā vairs nav noderīgs, piemēram – vecas mēbeles, gumijas zābaki, plastmasas pudeles u.c.
Viņa ieskatā, pareizi izžāvēta, sausa malka nav lielākais ļaunums, kas radītu lielāko piesārņojumu. Kvalitatīva un sausa malka esot iegūstama arī labi vēdināmā šķūni, kur tā žuvusi divus gadus.
Vakar ar pasākumu Diena par tīru gaisu! tika atklāta informatīva kampaņa iedzīvotājiem. Tās mērķis ir skaidrot, ka gaisa piesārņojums ir problēma un izglītot iedzīvotājus par gaisa piesārņojuma avotiem un individuālām rīcībām, lai to mazinātu.
Kā tika norādīts diskusijā, gaisa piesārņojumu veido arī pavisam smalkas, neredzamas putekļu daļiņas, kuras pastāvīgi ieelpojot, tiek nodarīts kaitējums veselībai.
Pēc VARAM sniegtās informācijas, galvenie gaisa piesārņojuma smalko daļiņu avoti Latvijā ir mājsaimniecības un pakalpojumu sektors, kur emisijas rodas no biomasas sadedzināšanas apkurei.
Lai veicinātu gaisa kvalitātes uzlabošanu Latvijā, VARAM ir izstrādājusi rīcības plānu Par Gaisa piesārņojuma samazināšanu 2020.–2030.gadam, kurā ietverts plašs risinājumu klāsts, kā Latvijā samazināt gaisa piesārņojuma emisiju apjomu.