Veicinās daudzdzīvokļu ēku atjaunošanas tempus

0
272

Lai uzlabotu daudzdzīvokļu ēku renovācijas tempus Rīgā, Rīgas Tehniskā (RTU) sadarbībā ar SIA Renesco, pašvaldības aģentūru Rīgas enerģētikas aģentūra (REA) un pašvaldības SIA Rīgas namu pārvaldnieks (RNP) sāk projektu Apkaimes atjaunošanas finansēšana, izmantojot energoefektivitātes līgumu – RenewALL, informē RTU pārstāvji.

RTU ir projekta koordinators, iesaistīties ar ekspertīzi un atbalstu procesa veiksmīgai un raitai norisei, mobilizēs ieinteresētās puses. Projekts saņēmis finansējumu no Eiropas Savienības LIFE CET programmas saskaņā ar granta līgumu Nr. 101120814.

Daudzdzīvokļu ēku atjaunošana visā Latvijā, tai skaitā Rīgā norit lēni. Galvenie iemesli ir smagnējais un ilgais process, neefektīva lēmumu pieņemšana starp dzīvokļu īpašniekiem, dzīvokļu īpašnieku zemā interese, uzticības trūkums. Pēdējos gados tos papildina arī straujā inflācija būvniecības nozarē un augstās finansējuma izmaksas.

Projekta RenewALL mērķis ir veicināt ne tikai daudzdzīvokļu ēku un kvartālu atjaunošanu, bet to darīt, nodrošinot dzīvokļu īpašniekiem ilgtermiņa energoefektivitātes garantijas. Daudzdzīvokļu ēku atjaunošanas koncepts ar energoefektivitātes garantiju Latvijā nav jauns, tas ir īstenots jau vairāk nekā 16 daudzdzīvokļu ēku projektos Valmierā, Cēsīs, Siguldā un Rīgā. Tas paredz, ka projekta attīstītājs 20 un vairāk gadus garantē dzīvokļu īpašniekiem noteiktu enerģijas ietaupījumu. Ja īpašnieki lemj, projekta attīstītājs (saukts arī par ESKO) var nodrošināt arī finansējumu ēkas atjaunošanai. Tas nozīmē, ka dzīvokļu īpašniekiem nav jāņem kredīts (to ņem projekta attīstītājs), bet atjaunošanas izmaksas ir iekļautas ikmēneša ēkas/ dzīvokļa apsaimniekošanas rēķinā. Savukārt energoefektivitātes garantija nodrošina to, ka siltumenerģijas patēriņš pēc ēkas atjaunošanas patiešām būs tāds, kāds dzīvokļu īpašniekiem tika solīts lēmuma pieņemšanas laikā. 

Projekts ilgs trīs gadus (līdz 2026. gada 31. augustam). Mērķis ir tā laikā panākt pozitīva lēmuma pieņemšanu par vismaz 60 000 m2 daudzdzīvokļu ēku atjaunošanu. Projektā iecerēts atjaunot arī daudzdzīvokļu ēku kvartālus, t.i., atjaunotajām ēkām piegulošās teritorijas, kas ietver ceļus, bērnu laukums, zaļās zonas utt.