VELUX izstrādā jaunu dzīves telpas konceptu “Living Places”

0
373

Jumta logu un aksesuāru ražotājs VELUX kopā ar Dānijas dizaina studijām EFFEKT un MOE izstrādājis eksperimentālu dzīves telpu, lai ar ilgtspējīgiem risinājumiem un praktisku piemēru risinātu klimata sasilšanas izaicinājumus.

Eksperimentālā telpa Living Places Dānijas galvaspilsētā būs pieejama apmeklētājiem 2023. gada sākumā, kad Kopenhāgena kļūs par pasaules arhitektūras galvaspilsētu.

Izmaiņas ir iespējamas jau šobrīd

Living Places mērķis ir izpētīt, kā būvniecības industrija var uzlabot iedzīvotāju un planētas veselību, radot veselīgas, videi draudzīgas, mērogojamas, komerciāli dzīvotspējīgas un iedzīvotājiem pieejamas dzīvojamās ēkas. Attīstot šo ideju, uzņēmums vēlas apliecināt, ka nav jāgaida tālāka tehnoloģiju attīstība, lai uzlabotu cilvēku dzīvi un planētas stāvokli. Rūpīgi pārdomājot materiālu izvēli, dizainu un celtniecības tehniku, jau šobrīd var būtiski samazināt ietekmi uz vidi.

“Mērķis ir ambiciozs – 3 reizes samazināt ēku oglekļa izmešus un 3 reizes uzlabot iekštelpu klimatu, salīdzinot ar vidējo Dānijas mājokli šobrīd. Mums ir visas nepieciešamās zināšanas un tehnoloģijas, lai būvniecības nozare radītu atbildīgus un atjaunojošus risinājumus, tāpēc vēlamies iedrošināt arhitektus un attīstītājus visā pasaulē, arī Latvijā, radīt videi un cilvēkam draudzīgus risinājumus. Šis nav tikai būvniecības projekts, tas ir jauns koncepts kā domāt par māju celtniecību nākotnē,” skaidro VELUX ģenerāldirektors Baltijā Dmitrijs Astašonoks.

Viņš stāsta, ka īpaša uzmanība jaunajā konceptā pievērsta arī māju iedzīvotāju kopienas sajūtas stiprināšanai, apvienojot privātmājas ar kopīgi izmantojamu ārtelpu, lai iedvesmotu iedzīvotājus vairāk laika pavadīt pagalmā un jebkurā gadalaikā būt ciešākā kontaktā ar dabu.

Living Space koncepts ietver vienkāršas ēku sistēmas, kurām nepieciešama neliela apkope un kuras var ērti atjaunot, remontēt, kā arī aprīkot ar viedierīcēm.

Cilvēka un vides veselība kā prioritāte

Projektā būtiska uzmanība veltīta tam, lai iedzīvotāju un vides vajadzības būtu salāgotas un līdzās pastāvošas.

Logu izvietojums gan uz māju jumtiem, gan fasādēm nodrošina labu gaismas piekļuvi iekštelpām visas dienas garumā atbilstoši mainīgajam saules stāvoklim, radot mazāku dabas resursu patēriņu apgaismojumam. Izvēlētā apkures sistēma, ventilācija un ēnojums mājās vienmēr nodrošina patīkamu temperatūru. Tāpat ir īpaši domāts par skaņas izolāciju un svaiga gaisa piekļuvi.

“Iekštelpu klimata riski, piemēram, mitrums un pelējums, pārmērīgs troksnis, vēsums un dienasgaismas trūkums, ir ļoti bieži sastopamas problēmas arī Latvijā. VELUX Veselīgo māju barometrs liecina, ka ar vismaz vienu no šiem apdraudējumiem saskaras aptuveni katrs trešais Latvijas iedzīvotājs. Piemēram, 19% dzīvo mājās ar tekošiem jumtiem, mitrām sienām, grīdām vai pamatiem, vai puvi logu rāmjos vai palodzēs, kā rezultātā rodas veselības problēmas. Cilvēki, kuri dzīvo vai strādā ēkās ar visiem riska faktoriem, ir četras reizes biežāk ziņojuši par sliktu veselību,” uzsver D. Astašonoks.