Piektdien, 4. augustā, Ventspilī tiks atklāta jaunuzceltā Gāliņciema bibliotēka, kas vienlaikus darbosies kā daudzfunkcionālais pakalpojumu centrs.
Gāliņciems ir viens no dzīvojamajiem rajoniem Ventspilī, Ventas kreisajā krastā, kas arvien paplašinās. Bibliotēka šai apkaimē darbojas kopš 1954. gada. Tā savulaik tapa pēc rakstnieka, tā laika Ventspils bibliotēkas pārziņa, Gāliņciema iedzīvotāja Herberta Dorbes iniciatīvas, lai ceļš pēc grāmatām iedzīvotājiem nebūtu jāmēro uz pilsētu.
Sākumā bibliotēka atradās Mācītājmuižā, bet, kad apstākļi tajā kļuva darbam pavisam nepiemēroti, kopš 2003. gada bibliotēka atradās 90 kvm plašās telpās blakus vietējam doktorātam.
Gāliņciema bibliotēkas aktīvā darbība un regulāri rīkotie pasākumi, kas pulcēja arvien vairāk apmeklētāju, kā arī jaunās Pārventas bibliotēkas sekmīgā pieredze lika aizdomāties, ka pienācis laiks uzbūvēt jaunu, kvalitatīvu, mūsdienīgu ēku, kur piedāvātu ne tikai bibliotēkas pakalpojumus, bet arī kalpotu kā Gāliņciema sabiedriskais centrs, vieta, kur notiek koncerti, izstādes, izrādes, vieta, kur saturīgi pavadīt brīvo laiku. Ideju par Gāliņciema sabiedriskā centra būvniecību Ventspils pilsētas domē atbalstīja 2013. gadā.
Ēkas būvniecība sākās 2020. gada novembrī un noslēdzās 2022. gada beigās. Ēku būvēja SIA AMATNIEKS. Ēkas būvprojektu izstrādāja SIA SARMA & NORDE Arhitekti, būvdarbu uzraudzību veica SIA Būves un būvsistēmas.
Ēka ir 620 kvm plaša. Tajā iekārtota atsevišķa zāle pasākumiem, plaša telpa bibliotēkas krājuma izvietošanai, vieta brīvpieejas datoriem un atsevišķa zona bērniem un jauniešiem. Pie ēkas aug vairāki ainaviski izteiksmīgi parastie oši, kā arī trīs hibrīdie alkšņi, kas jau sasnieguši dižkoka statusu un uzskatāmi par īpaši vērtīgiem.
Bibliotēka apmeklētājiem piedāvās sešus jaunus tematiskos pakalpojumus, kas saistīti ar tradicionālā dzīvesveida un tā savdabības saglabāšanu. Šeit darbosies seno arodu prasmju centrs un radošā telpa, dabas un kultūras vēstures pētnieku kopa, notiks literārās un rakstniecības meistardarbnīcas, folkloras un latviskās dzīvesziņas pasākumi. Tāpat te regulāri pulcēsies un mācīsies dzimtu vēstures pētnieki, kā arī būs iespējams saņemt atbalsti digitālo prasmju, tehnoloģiju apguvei un pielietošanai. Gāliņciema jaunajā bibliotēkā gādās par to, lai bibliotēkas pakalpojumus var ērti izmantot arī cilvēki ar redzes traucējumiem, jo kopš šī gada jūlija bibliotēkā integrēts līdzšinējais Latvijas Neredzīgo bibliotēkas Ventspils filiālbibliotēkas krājums. Bērniem un jauniešiem paredzētajā daļā būs iespēja izmantot spēļu konsoli, spēlēt galda spēles, lasīt un vienkārši pavadīt laiku.