Ventspils brīvostā noslēgušies attīrīšanas darbi no vēsturiskā naftas piesārņojuma

0
35
Publicitātes foto

Noslēgušies vides attīrīšanas un tālāka piesārņojuma novēršanas darbi Ventspils brīvostas pārvaldes vadītajā vides sanācijas projektā, kas ilga trīs gadus. Norvēģijas finanšu instrumenta līdzfinansētajā, aizvadīto gadu vērienīgākajā vides attīrīšanas projektā reģionā visi plānotie rezultāti ir sasniegti, vēsta Ventspils brīvostas pārvaldes pārstāvji.

Projekta gaitā veikti vairāki būtiski un resursietilpīgi darbi. 2023. gada izskaņā tika pabeigta filtrējošās-attīrošās barjeras ierīkošana 302,9 metru garumā paralēli Baltijas jūras krastam. Šī barjera arī nākotnē nodrošinās piesārņojuma tālāku neizplatīšanos jūras virzienā, novēršot sabiedrības veselības un vides riskus.

Šī gada 28. martā sanācijas objektā notika pēdējie projekta ietvaros plānotie naftas produktu peldošā slāņa mērījumi. Darbu izpildītājs, AS VentEko, mērījumus veica Ventspils brīvostas pārvaldes un Dienvidrietumu reģionālās vides pārvaldes pārstāvju klātbūtnē, un iegūtie rezultāti visās monitoringa akās apstiprināja to, ka ir sasniegts viens no galvenajiem projekta mērķiem – naftas produktu peldošais slānis ir samazināts līdz minimālajai atzīmei, t. i., vienam centimetram, 2,3 hektāru lielā teritorijā.

Vides attīrīšanas procesa laikā no piesārņotās teritorijas tika izsūknēts un apstrādāts 8521 kubikmetrs ar naftas produktiem piesārņoto gruntsūdeņu, savukārt utilizācijai/pārstrādei tika nogādāts 171 kubikmetrs šķidro bīstamo atkritumu. Attīrīšanas darbu rezultāti tiks novēroti vismaz piecus gadus pēc projekta noslēguma.

Ventspils brīvostas pārvaldes vadītā projekta īstenošanā piedalās partneri Ventspils Augsto tehnoloģiju parks un International Development Norway AS, organizējot informēšanas un izglītošanas kampaņu par klimata pārmaiņām un starptautiskas pieredzes gūšanu līdzīgu pasākumu organizēšanā un sabiedrības izpratnes veidošanā.