Ventspils brīvostas pārvalde remontēs Akmeņraga un Ovišu bāku

0
3
Akmeņraga bāka.

Šoruden Ventspils brīvostas pārvaldes apsaimniekošanā nodotajās – Akmeņraga un Ovišu – bākās plānoti atjaunošanas darbi. No 21.septembra Akmeņraga bāka aptuveni divas nedēļas darba dienās būs slēgta apmeklētājiem.

Akmeņraga bākā tiks ierīkota hidroizolācija, atjaunota skatu platforma un gaismas māja. Tiks arī remontēti pakāpieni bākā, montētas un hermetizētas palodzes. Tāpat plānots veikt dažādus teritorijas sakopšanas darbus un atjaunot nožogojumu.

Ovišu bākā plānots atjaunot skatu platformu un gaismas māju, kā arī attīrīt bākas sienas no krīta un veikt to apdari. Ovišu bākas teritorijā ir vairākas interesantas celtnes, tostarp vēsturiskas konstrukcijas pirts ēka, kas gan ir sliktā stāvoklī. Nopietnāki ēkas atjaunošanas darbi varētu sekot nākotnē, bet šobrīd ir svarīgi pasargāt ēku no tālākas bojāejas, tāpēc tajā tiks izbūvēta lietusūdens novadīšanas sistēma, lai mitrums neturpinātu bojāt ēkas pamatus.

Remontdarbi abās bākās tiks pabeigti divu mēnešu laikā. Līgums par būvdarbu veikšanu noslēgts ar iepirkuma uzvarētāju SIA AB Būvniecība.

Ventspils brīvostas pārvalde apsaimnieko trīs bākas – vecāko bāku Latvijā Ovišos, vistālāk no apdzīvotajām vietām esošo Akmeņraga bāku un Užavas bāku. Lai gan visas šīs bākas aizvien darbojas kā navigācijas būves, tās arī ir par simbolisku samaksu pieejamas publiskai apskatei.

Bāka Ovišos.

Latvijas vecākā bāka Ovišos ir celta 19.gadsimta pirmajā pusē un atrodas 360 metru attālumā no krasta līnijas. Bākai ir dubultcilindra konstrukcija: tās diametrs ir 11,5 metri, bet akmeņu mūra iekšpusē ir otrs tornis ar diametru 3,5 metri. Ovīšu bākas tornis ar laternu sasniedz piecstāvu mājas jeb 37 metru augstumu, tās bākuguns ir redzama 15 jūras jūdžu attālumā.

Pirmā 18 metrus augstā bāka Akmeņragā uzbūvēta 1864.gadā. Akmeņraga bāka pārējo Latvijas bāku vidū izceļas ar savu atrašanos kuģošanai vienā no bīstamākajām vietām visā Baltijas jūras piekrastē. Tās gaisma atzīmē akmeņainu, apmēram divas jūras jūdzes jeb 3,7 km garu sēkli, kurš iesniedzas jūrā ziemeļrietumu virzienā. Jūras dziļums šajā sēklī ir tikai nedaudz virs diviem metriem. Pašreizējais 35 metrus augstais bākas tornis uzcelts 1921.gadā, bet iepriekšējo bāku nopostīja 1. Pasaules kara laikā. Akmeņraga bākas divas bākugunis, zaļā krāsā, iedegas reizi 7,5 sekundēs.

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit