Vērtēs izmaksu sadārdzinājumu Valmieras drāmas teātra būvniecībai

0
361
Vizualizācija no VNĪ arhīva.

Lai nodrošinātu nepārtrauktību Valmieras Drāmas teātra (VDT) būvdarbiem,VAS Valsts nekustamie īpašumi (VNĪ) veiks būvdarbu sadārdzinājuma izvērtējumu un papildus finansējuma piesaisti, kā arī būtiski stiprinās vēsturiskās ēkas konstrukcijas, informē VNĪ.

Valmieras Drāmas teātra ēkai tiks paaugstināta energoefektivitāte un uzlabota energovadība, teātra darbiniekiem nodrošināta komfortablāka darba vide, izbūvēta jauna black box zāle, kā arī uzlabota vides pieejamība. Teātrī līdz šim veikti nozīmīgākie demontāžas darbi, šobrīd turpinās konstrukciju stiprināšana un inženiertīklu izbūves darbi, kā arī jaunu konstrukciju izbūve. Būtiskas projekta izmaiņas radušās jo, demontāžas darbu laikā atklājās atšķirības starp vēsturiskajā būvniecības projektā norādītajiem risinājumiem un reālo situāciju vidē kā, piemēram, nav izbūvēti projektā norādītie kolonnu pamati, tādēļ tika veikta ekspertīze un meklēti jauni risinājumi, kas nodrošina ēkas ilgtspējību un pilnīgu drošību. Jauno risinājumu izstrāde prasa laiku un papildus finansējumu. Šobrīd tiek izskatīta nepieciešamība konstrukciju stiprināšanas darbu laikā teātri daļēji pārcelt uz pagaidu telpām, tādējādi nodrošinot pilnvērtīgu un drošu teātra un būvniecības darbu īstenošanu, kā arī paātrinātu būvdarbu gaitu.

Korekcijas projektu īstenošanā radījusi arī pēcpandēmijas un straujās ģeopolitiskās situācijas izmaiņas, jo noteiktās kategorijās būvmateriālu cenu pieaugums aizvadītā gada laikā sasniedza līdz pat 80 un vairāk procentiem, it īpaši tas skāra kokmateriālu (vairāk nekā 130%), metāla (80%), betona un darbaspēka izmaksas. Šogad atsevišķās pozīcijās kā, piemēram, betona un metāla izmaksu sadārdzinājums veido 80 – 120 procentus. Centrālās statistikas pārvaldes dati liecina, ka būvniecības izmaksas šī gada aprīlī vien Latvijā pieauga vidēji par 21,6% salīdzinājumā ar 2021.gada attiecīgo periodu.

Plānotās VDT projekta izmaksas ir 9,7 miljoni eiro (kas ietver būvniecības, projektēšanas, autoruzraudzības, aprīkojuma iegādes u.c. izmaksas), no tām būvniecības izmaksas – 6, 57 miljoni eiro (bez PVN). Būvkomersanta iesniegto būvdarbu izmaksu sadārdzinājuma pozīciju pamatotību līdz jūlija beigām izvērtē ārējais eksperts. Saskaņā ar Publisko iepirkumu likumu kapitālsabiedrība var segt sadārdzinājumu līdz 50% no sākotnējās līgumcenas. Neskatoties uz dažādiem izaicinājumiem, ja papildus finansējums tiks rasts tuvākajā laikā un neradīsies jauni, neparedzēti sarežģījumi saistībā ar energoresursu un būvmateriālu cenu kāpumu, VDT projektu plānots īstenot līdz 2023.gada rudenim.