Vidzemes Augstskolā darbojas “Jaunā Būvniecības skola”

0
597
Vidzemes augstskola, publicitātes foto

Jaunā Būvniecības skola ir daļa no Vidzemes Augstskolas un tajā tiek piedāvāta gan profesionālā studiju programma Ilgtspējīgu ēku būvniecība, gan kvalifikācijas paaugstināšanas kursi mūsdienīgās apmācību formās, kā arī ilgtspējīgas būvniecības pētnieciskās sadarbības iespējas. Valmiera ir vienīgā vieta Baltijā, kurā padziļināti ir iespēja apgūt tieši ilgtspējīgu būvniecību.

Uzsākot Jaunās Būvniecības skolas aktivitātes, no 2023. gada 20. līdz 31. martam Vidzemes Augstskolā (ViA) pulcējās vietējie un starptautiskie studenti no būvniecības un arhitektūras nozarēm, lai dzīvo laboratoriju formātā (I-Living Labs) praktizētu zināšanas par aprites būvniecības principiem.

Dzīvo laboratoriju pirmajā nedēļā tiešsaistes lekciju laikā studenti apguva ilgtspējīgas un apritīgas būvniecības pamatus, energoefektivitātes un materiālu plūsmu principus, kā arī iemācījās izveidot ēkas dzīvescikla aprēķinu (LCA). Savukārt, otrā nedēļa tika veltīta pieredzes gūšanai klātienē – Valmierā, kur studenti izstrādāja ēkas materiālu auditu un identificēja potenciālās apritīgās un atkritumu plūsmas. Šī informācija, kā arī komentāri no ēkas potenciālajiem lietotājiem, tika izmantota, lai izveidotu vīziju ēkas renovācijai un paplašināšanai par ilgtspējīgas būvniecības laboratoriju Jaunajai Būvniecības skolai. Piebūve tika paredzēta koka konstrukcijās un dizaina demontāžai manierē, kamēr renovējamā daļa paredzēta dažādu citu apritīgas būvniecības pieeju izrādīšanai.

“Mēs nevaram turpināt darboties kā bijis iepriekš. Viena lieta ir uzprojektēt ilgtspējīgu koka vai ekoloģisku būvi, pavisam cita – projektu realizēt dabā un novadīt būvniecības procesu. Industrijai nepieciešami speciālisti visos būvniecības posmos, kuri darbojas saskaņā ar klimata neitralitātes principiem un ir spējīgi operēt mūsdienīgā, digitālā un inovatīvā vidē, ” saka Jaunās Būvniecības skolas direktore Gunita Ķiesnere, piebilstot, ka: “Ikvienā skolas darbības solī tiek izvērtētas ilgtspējības vērtības un to pārmanto arī visa augstskola.”

Savukārt, Marija Katrīna Dambe, ilgtspējīgas būvniecības laboratorijas vadītāja un aprites būvniecības eksperte, atzīst: “Pietiek tikai vienu reizi apmeklēt būvniecības atkritumu poligonu, lai saprastu patieso būvniecības realitāti. Kad to reiz esi redzējis, nevari to izmest no prāta un darbiem.”

Ilgtspējīga darbošanās vairs nav tikai izvēle, tā ir akūta nepieciešamība. Būvniecības sektors līdz šim lēnīgi atsaucies ilgtspējas iniciatīvām, neskatoties uz to, ka dati par industrijas radīto piesārņojumu ir nepielūdzami. 2022. gadā būvniecības industrija bija atbildīga par 40 % SEG (siltumnīcefekta gāzu) emisiju piesārņojuma, ka ir vairāk kā trešdaļa no visa apjoma, kas gada laikā tiek saražots.

Jaunā Būvniecības skola ir daļa no Vidzemes Augstskolas starptautiskā Atvērtā Ilgtspējas centra (Open Innovation Hub), kura mērķis ir viedu un ilgtspējīgu reģionu attīstība. Šis bija jau otrais šī centra rīkotais pasākums, kas uzņēma Valmierā deviņu starptautisku studentu un trīs mentoru komandas, lai praktiski izstrādātu piedāvājumu apritīgai ēkas transformācijai Valmierā, Tērbatas ielā 10.

Starptautiskas dzīvās laboratorijas un atvērtās inovācijas ir tikai daļa no mūsdienīgas augstskolas piedāvātajām iespējām, kas maina to, kā izglītojam studentus un izglītojamies paši. Šādas prakses nodrošina spēju pielāgoties mainīgajiem apstākļiem, būt aktuāliem un pielietojamiem.