Uzstādot viedo ielu apgaismojumu, uzņēmumi var būtiski samazināt elektroenerģijas izmaksas. Lielāko ietaupījumu rada apgaismojuma automatizācija – viedie gaismas stabi, kā arī dimmēšanas funkcija, kas ļauj samazināt un palielināt gaismekļu intensitāti.
Pēdējo mēnešu laikā tehnoloģiju uzņēmums Tet uzstādījis dažādus viedā apgaismojuma risinājumus vairākos Latvijas uzņēmumos un to potenciālais elektrības patēriņa ietaupījums svārstās no 50%-90%, atkarībā no uzņēmuma vajadzībām un apgaismojuma veida.
“Ir skaidrs, ka viedais apgaismojums ir viens no svarīgiem aspektiem ilgstspējīgai pilsētvidei. Tas ietekmē ne vien elektroenerģijas patēriņu, kas varbūt dažkārt svarīgāks ir tieši uzņēmējiem, bet arī to klientu un kopumā iedzīvotāju labsajūtu un drošību. Ar viedo apgaismojumu varam gan izvēlēties piemērotākos gaismekļus, lai samazinātu gaismas piesārņojumu, gan izvairīties no lieka apgaismojuma vietās, kurās tas attiecīgajā brīdī nav nepieciešams, un, protams – būtiski ietaupīt elektroenerģiju. Ir gandarījums redzēt, ka arvien vairāk uzņēmumu par šiem ilgtspējas aspektiem ne tikai domā un runā, bet arī ievieš reālus risinājumus,” saka Uldis Tatarčuks, Tet valdes priekšsēdētājs.
Viedais apgaismojums ļauj parūpēties par iedzīvotāju drošību daudzdzīvokļu namos, piemēram, daudzdzīvokļu namu apsaimniekotāja Civinity vairākos pārvaldītajos nekustamā īpašuma projektos Tet uzstādījis kopumā vairāk nekā 150 viedos apgaismes stabus. Plānojot to izvietošanu, īpaša uzmanība pievērsta gājēju pārejām un parka daļām, kur nepieciešama pastiprināta drošība. Šādās vietās iespējams apgaismojumu atstāt nepārtrauktu, savukārt citās vietās teritorijā viedie apgaismes stabi aprīkoti ar kustību sensoriem, reaģējot gan uz pieaugušo, gan bērnu, gan mājdzīvnieku kustību, automātiski ieslēdzoties.
“Pateicoties viedajiem risinājumiem, plānotais elektroenerģijas ietaupījums mūsu apsaimniekotajos īpašumu projektos ir vairāk nekā 80%. Ļoti novērtējam, ka tas ļauj būtiski resursus ietaupīt arī namu iedzīvotājiem, vienlaikus rūpējoties par drošu un ilgtspējīgu dzīvojamo vidi. Domājot par iedzīvotāju labsajūtu, veicot 27 gaismekļu nomaiņu, tika arī izvēlēts tāds apgaismojuma veids, kas samazina gaismas piesārņojumu, vecos gaismekļus aizstājot ar 2200K LED apgaismojumu, šādā veidā uzlabojot dzīves vides kopējo kvalitāti. No biznesa viedokļa būtiski, ka šos risinājumus varam realizēt ESCO tipa projektā, kas nozīmē, ka iekārtas apmaksā pēc ietaupītās elektroenerģijas,” stāsta Nora Birkena, Civinity Mājas valdes locekle.
Savukārt viena no Latvijas kokapstrādes uzņēmuma teritorijā, veicot veco gaismekļu nomaiņu, augustā tika uzstādīti 22 viedie gaismas stabi ar kustību sensoriem un dimmēšanas funkciju. Ņemot vērā, ka šāda veida uzņēmumos teritorijā notiek nepārtraukta satiksmes plūsma, elektrības patēriņš ir būtisks. Viedie gaismekļi, kas aprīkoti ar kustību sensoriem, ļauj automātiski palielināt gaismas intensitāti tur, kur notiek mašīnu plūsma, bet samazināt, ja apgaismojums tajā brīdī nav nepieciešams. Salīdzinot ar pagājušā gada elektroenerģijas patēriņa datiem, šajā uzņēmuma šogad tiek plānots aptuveni 70% ietaupījums, kas ir ļoti nozīmīgs. Turklāt uzņēmums arī atzīst, ka ne mazāk būtisks ir drošības aspekts. Uzņēmuma teritorija ir plaša, bet ar viedo apgaismojumu apsargiem ir ērti attālināti ieslēgt konkrētu gaismas stabu, lai pārbaudītu situāciju jebkurā teritorijas daļā.
Turpinot attīstīt viedo tehnoloģiju iespējas pilsētvides uzlabošanā, šī gada oktobrī tika arī paplašināts Ķīpsalas viedais kvartāls, atklājot tajā vides un gaisa kvalitātes monitoringa staciju. Tās veiktie mērījumu dati uz Ķīpsalā, Zunda krastmalā izvietotā ekrāna ir pieejami visiem. Šādi risinājumi ļauj apkaimes iedzīvotājiem sekot līdzi vides un gaisa kvalitātei, kas ir būtiska iedzīvotāju drošības sastāvdaļa. Kā jau minēts, Tet Ķīpsalas viedo kvartālu aprīkojis ar 66 viedajiem apgaismes stabiem, viedajiem kontrolieriem un kustību sensoriem, ļāvis pašvaldībai ietaupīt līdz 79% elektroenerģijas izmaksu.