“Virši” uzpildes stacijas aprīkos ar saules paneļiem

0
398

Pašmāju degvielas un alternatīvo enerģijas avotu tirgotājs Virši uzpildes stacijā Brocēnos uzstādījis saules paneļus, kas pārvērtīs saules starojumu elektroenerģijā, informē uzņēmuma pārstāvji.

Kopējā pirmās Virši saules elektrostacijas jauda ir gandrīz 20 kW, tādējādi, saules paneļiem dienas vidū sasniedzot maksimālo ražību, tiks nosegts viss stacijas elektroenerģijas patēriņš.

Atbalstot ilgtspējīgu uzņēmējdarbību, tuvākajā nākotnē Virši plāno ieguldīt saules enerģijas apgūšanā un pakāpeniski aprīkot ar saules paneļiem vairākas citas tīkla stacijas. Uzņēmuma aprēķini liecina, ka saules elektrostaciju uzstādīšana vismaz pusē Viršu stacijās nodrošinās ap 0,5 MW lielu jaudu, kas ierindos uzņēmumu lielāko Latvijas saules enerģijas ražotāju vidū. Saules enerģija ir izplatītākais atjaunīgās enerģijas veids un tās izmantošanas veicināšana ir solis tuvāk Eiropas Savienības klimatneitralitātes mērķu sasniegšanai.

Saules enerģijas izmantošana degvielas uzpildes stacijās ir mūsdienīgs risinājums, kas ir ne tikai videi draudzīgs, bet arī ekonomiski izdevīgs. Kā norāda eksperts, nākotnē uzpildes stacijas būs pietiekami sarežģīts un interesants mikrotīkla (micro-grid) piemērs.

“Degvielas uzpildes stacijas Virši ir izcila vieta saules enerģijas izmantošanai, jo mūsu stacijās elektroenerģijas patēriņš ir stabils visu diennakti, kā arī varēsim nodrošināt tiešās piegādes sava iekšējā tīkla ietvaros no saules paneļiem līdz elektroauto lādētājiem. Tas nozīmē, ka lielu daļu no klientu elektroauto uzlādes elektroenerģijas garantēsim pilnībā no atjaunīgajiem energoresuriem. Virši Brocēnos ir pirmā, bet nebūt ne pēdējā mūsu stacija, kas spēs sevi nodrošināt ar šo atjaunojamo un ilgtspējīgo enerģijas avotu. Mums ir skaidra vīzija un plāns saules enerģijas risinājumu aktīvai ieviešanai arī 2022.gadā,” stāsta Jānis Bethers, Virši biznesa attīstības vadītājs.

“Izbūvētā pieslēguma tīkla ietvaros mums būs vairāki lieli un mainīgi elektroenerģijas patērētāji – elektrouzlāde, CNG jeb saspiestās dabasgāzes kompresori, kā arī stabils veikala patēriņš un papildus saules paneļu sistēmas. Nākotnē plānojam palielināt saules paneļu sistēmas jaudu un uzstādīt arī elektroenerģiju uzkrājošās baterijas, lai varētu efektīvi uzkrāt saražoto elektroenerģiju un izmantot brīžos, kad tas būs nepieciešams, piemēram, uzlādējot vairākus elektroauto vienlaicīgi. Tādējādi mēs rūpēsimies ne tikai par zaļāku vidi un pārdomātu resursu izmantošanu, bet arī iegūsim zināmu neatkarību no svārstīgajām elektroenerģijas cenām,” nākotnes plānus iezīmē Jānis Bethers.

Šīs ilgtspējīgās, bet vienlaikus ievērojamu ieguldījumu prasošās ieceres īstenošanai Virši plāno novirzīt daļu no IPO (sākotnējais publiskais piedāvājums) rezultātā piesaistītā kapitāla. Pateicoties IPO uzņēmums plāno piesaistīt jaunu kapitālu 6,9 miljonu eiro apmērā, novirzot to alternatīvo degvielu piedāvājuma un infrastruktūras pilnveidošanai, un veicinot saspiestās dabasgāzes (CNG), biometāna un LNG (sašķidrinātās dabasgāzes), kā arī elektromobiļu uzlādes ierīču pieejamību Latvijā. Būtisku uzmanību plānots pievērst uzņēmuma darbības ilgtspējības un efektivitātes paaugstināšanai, tajā skaitā saules elektrostaciju aprīkošanai.