Visbiežāk pērn hipotekārie kredīti izsniegti “lietuviešu projektos”

0
88
Attēls ilustratīvs

Nekustamā īpašuma iegādei vidējā izsniegtā kredīta summa aizvadītajā gadā bijusi nepilni 79 000 eiro, liecina bankas Citadele hipotekārās kreditēšanas dati. Kopumā lielākā daļa jeb aptuveni 75% pērn izsniegto mājokļu kredītu ir līdz 100 000 eiro.

No visiem izsniegtajiem hipotekārajiem kredītiem aptuveni piektā daļa piešķirta privātmāju iegādei, savukārt nepilnus 80% veido dzīvokļu iegādes darījumi.

Salīdzinot ar 2022. gadu, pērn noslēgto darījumu īpatsvars Rīgā attiecībā pret pārējo Latviju audzis par 2%, savukārt vidējais atmaksas termiņš vairumā gadījumu ir 21 gads.

Sērijveida dzīvokļu kategorijā Rīgā vislielākā interese bijusi par dzīvokļiem lietuviešu projektos, 602. sērijas namos un Hruščova laika ēkās. Tikmēr mazāks darījumu skaits, taču par augstākām cenām bijis 119. un 104. sērijas namos.

“Lai gan darījumu skaits 2023. gadā bija mazāks nekā gadu iepriekš, kopumā aizvadītais gads nekustamo īpašumu nozarē bija labāks, nekā to varēja gaidīt. Vidējās sērijveida dzīvokļu cenas Rīgā nedaudz pazeminājušās, kas, iespējams, veicināja salīdzinoši lielo darījumu skaitu. Tāpat nozīmīgu ieguldījumu deva jauno projektu attīstītāji, kuri 2023. gadā nodeva ekspluatācijā vairākus apjomīgus daudzīvokļu projektus. Lai gan prognozēt ilgtermiņā nekustamā īpašuma nozares attīstību ir teju neiespējami, vairāki faktori, piemēram, prognozētais EURIBOR samazinājums un pieaugošais pabeigto dzīvokļu atlikums jaunajos projektos, varētu veicināt nekustamo īpašumu darījumus 2024. gadā. Tāpat bažas par to, vai attīstītāji pie esošajiem tirgus apstākļiem lems par jauno projektu uzsākšanu, zināmā mērā nav piepildījušās – redzam, ka vairāki spēcīgi attīstītāji turpina projektu attīstību un papildina tirgu ar dažādu segmentu dzīvokļiem,” atzīmē Artis Zeiļa, bankas Citadele sadarbības partneru darījumu vadītājs.

Visbiežāk hipotekārie kredīti dzīvokļu vai privātmāju iegādei ārpus Rīgas teritorijas pērn izsniegti Jūrmalā, Jelgavā, Liepājā un Mārupē. Kā liecina bankas dati, reģionu pilsētās visbiežāk finansētais sērijveida projekts bijis 103. sērijas nami.

Darījumiem reģionos novērotas arī izteiktas cenu un darījumu summas atšķirības. Piemēram, mazajās reģionu pilsētās veikti darījumi ar sērijveida dzīvokļiem par 400 EUR/kvm, turpretim, piemēram, Liepājā vai Valmierā labs dzīvoklis sērijveida ēkā nereti maksājis virs 1000 EUR/kvm, pārsniedzot cenas atsevišķās Rīgas apkaimēs.

2023. gadā visbiežāk mājokļa kredīts izsniegts iedzīvotājiem vecumā no 35 līdz 45 gadiem, ar laulāto vai dzīvesbiedru, ienākumiem virs 1200 eiro pēc nodokļu nomaksas un ar augstāko izglītību.