Ventspils Zinātnes un inovāciju centrs VIZIUM nenoliedzami ir viens no iespaidīgākajiem pēdējo gadu būvniecības projektiem. Tā arhitektoniskais koptēls vien ir apbrīnas vērts, un tas pārliecinoši iezīmē jaunu vaibstu pilsētas ainavā.

Iecere par Ventspils Zinātnes centra izveidi aizsākās jau teju pirms 10 gadiem, lai rosinātu bērnu un jauniešu interesi par tehnoloģijām un zinātni, kā arī mazinātu rudens un ziemas sezonas ietekmi uz tūrismu, pilsētai piesaistot viesus gan no Latvijas, gan no ārzemēm.

Ventspils pilsētas pašvaldība 2015.gadā izsludināja starptautisku metu konkursu, kurā piedalījās 15 pretendentu no Latvijas, Igaunijas, Lietuvas un Vācijas. Par labāko metu žūrijas komisija atzina Viļņas (Lietuva) arhitekta Audrjus Ambrasa (Audrius Ambrasas) un viņa biroja piedāvājumu – ēku, kuras siluets atgādina kāpu. 

Daudzfunkcionālā Zinātnes un inovāciju centra būvniecība Rūpniecības ielā 2 Ventspilī tika sākta 2019.gada 14.oktobrī. Saskaņā ar noslēgto līgumu objekts bija jānodod ekspluatācijā tikai 2021.gada decembrī, taču, ņemot vērā būvnieka izpildes tempus un efektīvu darbu plānošanu, ekspluatācijā to nodeva teju trīs mēnešus agrāk. Turklāt objekts tika uzbūvēts ar gandrīz 200 tūkstošu eiro ekonomiju, salīdzinot ar sākotnēji noslēgto līguma summu.

Ēkas būvprojektu izstrādāja PS Ambrasas PB, kuras komandā bija pats Audrjus Ambrass un vairāki Latvijas projektēšanas uzņēmumi, kurus koordinēja SIA Arhitekta J.Pogas birojs. Būvdarbu ģenerāluzņēmēja bija pilnsabiedrība LNK Industries Group, bet ēkas būvniecības būvuzraudzību veica SIA Firma L4. Zinātnes un inovāciju centra VIZIUM būvniecība tika realizēta ar Ventspils valstspilsētas pašvaldības, Latvijas valsts un Eiropas Savienības Eiropas Reģionālās attīstības fonda finansējumu. Kopējās Ventspils Zinātnes un inovāciju centra būvniecības izmaksas sasniedza 17,5 miljonus eiro (bez PVN), kas ietver ēkas būvniecības un teritorijas labiekārtojuma saistītās izmaksas.

Inovāciju centrā tiks attīstītas uzņēmējdarbību veicinošas aktivitātes. Tajā ir izveidotas universālas biroju telpas jauno uzņēmēju piesaistei un atbalstam, 99 jaunu darba vietu radīšanai. Zinātnes centra apmeklētājiem būs pieejami vairāk nekā 80 interaktīvu eksponātu, kas tiek veidoti, lai nodrošinātu interesantu, izglītojošu un jēgpilnu laika pavadīšanu, kas integrējas interešu izglītības programmu apguvē un arī vispārējās izglītības STEM (zinātnes, tehnoloģiju, inženierijas un matemātikas) priekšmetu apguvē.VIZIUM centrs ir labs piemērs tam, cik svarīga ir pasūtītāja sadarbība ar darbu izpildītājiem. Ventspils valstspilsētas pašvaldības iestādes VentspilsKomunālā pārvalde projektu vadītājs Raido Blumbergs uzsver, ka pasūtītājs objekta idejas radīšanā jau bija iesaistīts no paša sākuma. «Kopā ar ekspertiem apskatījām Zinātnes centrus Eiropā, ASV, Āzijā. Tikāmies ar to vadītājiem, pārrunājām katra Zinātnes centra veiksmīgākos risinājumus un aizguvām vairākas idejas – labākos risinājumus no katra Zinātnes centra –, ņēmām vērā arī pieļautās kļūdas,» pieredzē dalās R. Blumbergs.

Projektēšanas laikā pasūtītājs regulāri tikās ar būvprojekta izstrādātāju. Daudzas citos Zinātnes centros aizgūtās idejas tika izstāstītas projektētājam un vēlāk veiksmīgi integrētas būvprojektā. Arī objekta būvdarbu laikā ļoti noderēja iegūtā pieredze, pieņemot funkcionālus un konstruktīvus lēmumus.

Visu rakstu lasiet žurnāla Būvinženieris aprīļa numurā (Nr.85).

Žurnālu ABONĒ ŠEIT vai https://abone.pasts.lv/
vai pa e-pastu [email protected].
Pērc – Preses servisa tirdzniecības vietās.

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit