Zaļās būvniecības principi

0
571

Pēdējo gadu laikā visā pasaulē arvien vairāk tiek pievērsta uzmanība zaļajai būvniecībai un ilgtspējīgiem risinājumiem. Arī uzņēmums Tarkett, pasaules līderis inovatīvo un ilgtspējīgo grīdu un sporta pārklājumu ražošanā, sniedz būtisku ieguldījumu atkritumu un oglekļa pēdas nospieduma mazināšanā programmas ReStart ietvaros.

Lai informētu plašāku sabiedrību par ReStart programmas darbību, pastāstītu par to, kā ilgtspējība var palīdzēt risināt resursu trūkumu un tikt galā ar izaicinājumiem, ko rada klimata izmaiņas, kā arī iepazīstinātu interesentus ar BREEAM projektiem Latvijā, Tarkett šī gada 24. maijā Rīgas Tehniskajā universitātē (RTU) rīkoja semināru Zaļās būvniecības principi, izmantojot BREEAM un ReStart atbilstošus materiālus. Seminārā piedalījās un savā pieredzē dalījās nozares eksperti, arhitekti no Latvijas –  Leonards Kalniņš un Reinis Prēdelis, kā arī ilgtspējības eksperts no Zviedrijas –  Dags Dubergs.  

“Zaļā būvniecība nav tikai vides aizsardzības jautājums. Tā ir arī investīcija nākotnē. Turklāt pēdējā laikā ir ļoti izplatīts mīts, ka renovēt ir dārgi. Ja tu proti to darīt pareizi, tad nav. Ir svarīgi saprast, ka pāreja uz zaļo būvniecību ir ekonomiski izdevīga ilgtermiņā. Izvēloties zaļos būvniecības principus, mēs veicinām ilgtspējīgu attīstību un nodrošinām labāku nākotni mūsu bērniem un nākamajām paaudzēm,” norāda arhitekts Leonards Kalniņš.

Semināra dalībnieki tika iepazīstināti arī ar BREEAM projektiem Latvijā. BREEAM ir starptautisks sertifikācijas standarts, kas novērtē ēkas ilgtspējības līmeni, ņemot vērā vides, sociālos un ekonomiskos aspektus. Arhitekts Reinis Prēdelis dalījās savā pieredzē, izstrādājot biroju kompleksa Verde projektu, kas veidots atbilstoši BREEAM sertifikācijas sistēmas kritērijiem –  BREEAM Excellent līmenī un kura biroju telpu apdarē izmantoti arī Tarkett materiāli.

BREEAM sertifikācija ir lielisks rīks, lai sekmētu zaļo būvniecību Latvijā. Tas veicina labākus būvniecības standartus, resursu efektivitāti un mūsu vides aizsardzību,” uzsvēra R. Prēdelis.

Zaļā būvniecība gūst arvien lielāku popularitāti visā pasaulē, jo arvien biežāk tiek prasīts, lai būvniecības projekti atbilstu zaļo iepirkumu kritērijiem, kuru ideja ir sasniegt vides politikas mērķus attiecībā uz klimata pārmaiņām, resursu izmantošanu, ilgtspējīgu patēriņu un ražošanu. Lai arī zaļās būvniecības ieviešana sākotnēji varētu prasīt papildu ieguldījumus, ilgtermiņā tā ir ekonomiski izdevīga. Energopatēriņa samazināšana, ūdens taupīšana un efektīvas tehnoloģijas ļauj ietaupīt virkni izmaksu. Turklāt zaļās būvniecības rezultātā tiek nodrošināta ilgtspējīga attīstība un resursu saglabāšana, tiek mazinātas CO2 emisijas – tradicionālās ēkas rada ievērojamu daudzumu siltumnīcas gāzu emisiju, kas veicina klimata pārmaiņas. Savukārt zaļā būvniecība cenšas tās mazināt, izmantojot energoefektīvas sistēmas, zemas enerģijas patēriņa ierīces un atjaunojamās enerģijas avotus. Zaļā būvniecība nodrošina arī iekšējās vides kvalitāti. Ēkas ir projektētas tā, lai nodrošinātu veselīgu un komfortablu iekštelpu vidi. Tajās ir gan laba gaisa ventilācija, gan dabiskais apgaismojums, gan tiek izmantoti kvalitatīvi būvmateriāli.

Par Tarkett

Tarkett ir Pasaules līderis grīdas segumu risinājumu jomā. Katru dienu Tarkett pārdod 1.3 miljonus kvadrātmetrus visdažādākos grīdas segumus slimnīcām, skolām, mājokļiem, viesnīcām, birojiem un veikaliem. Jau vairāk nekā 140 gadus Tarkett katru dienu cītīgi strādā, lai uzņēmuma ražotie grīdas segumi būtu videi un cilvēkam draudzīgi.

Mūsdienās mazumtirgotāji un uzņēmumi visā pasaulē meklē ilgtspējīgus grīdas segumu risinājumus, lai samazinātu oglekļa emisijas, samazinātu atkritumu daudzumu un sasniegtu ilgtspējīgas būvniecības mērķus. Lai Tarkett sasniegtu mērķus, uzņēmums sadarbojās ar IKEA Stokholmā, lai pārstrādātu tā lietoto grīdas segumu par jaunu. Tarkett atbilst BREEAM prasībām, tādēļ arhitekti, ir aicināti sazināties ar “Tarkett” komandu, lai ātri un ērti atrastu grīdas segumu, kas nepieciešams noteiktam projektam, lai tas atbilstu BREEAM sertifikācijai. Tāpat uzņēmums aicina būvniekus, nekustamo īpašumu pārvaldniekus, attīstītājus, arhitektus un citus interesentus būt aktīviem un piedalīties ReStart programmā, lai visi kopā varam sasniegt ilgtspējības mērķus.

Par ReStart

Mūsdienās vides problēmas kļūst arvien aktuālākas. Balstoties uz aprites ekonomikas principiem tika radīta Tarkett globālā atpakaļnodošanas un pārstrādes programma ReStart. Tā nodrošina iespēju atgriezt uzņēmumā Tarkett pārstrādājamos grīdas segumus, lai tas varētu izveidot jaunus grīdas segumus. Šobrīd programmas ietvaros Latvijā kopā uz pārstrādi savākti 6240 kvadrātmetru grīdas segumi. Uzņēmums palīdz programmas ietvaros pārvaldīt atkritumus un pārvērst to par vērtīgu resursu, sasniegt zaļo ēku sertifikāciju un sasniegt ilgtspējības mērķus.

Kā tas strādā?

1. Jūs informējiet Tarkett Latvija pārstāvjus par remonta plānošanu un velmi utilizēt vecas paklāju flīzes un/vai vinila ieklāšanas atgriezumus;

2. Speciālists ierodas objektā, lai novērtētu materiālu atbilstību ReStart programmai;

3. Gadījumā, ja materiāls atbilsts ReStart programmas nosacījumiem, būs jāsavāc utilizējamās paklāju flīzes un jānovieto uz paletēm. Pēcinstalācijas atkritumiem tiks izsniegta speciāla soma;

4. Jūs informējiet Tarkett Latvija pārstāvjus par gatavību nodot paletes ar somu  un/vai somu, un uzņēmums noorganizē izvešanu uz Tarkett pārstrādes rūpnīcu, lai dotu otro dzīvi Jūsu grīdas segumiem.

Dalība programmā ir bezmaksas!

Publicitātes foto